021-62948

جستجو
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
اشتراک گذاری

کوچکترین کامپیوتر جهان

یکی از مشکلات کنونی در زمینه کامپیوترهای امروزی سایز بزرگ آن ها می باشد. اگر چه کمپانی ها و شرکت های قدرتمند در تولید رایانه های پیشرفته و مدرن، گوی سبقت را از یکدیگر ربوده اند و دستگاه های خود را با به روز ترین استانداردها و قابلیت ها مجهز کرده اند ولی تا به امروزهرگز نتوانسته اند در اندازه آن تجدید نظری اساسی کنند.

حتی طراحی های جدید انجام شده بروی رایانه ها فقط توانسته است مقدار کمی از سایز آن ها را کاهش دهد. اما خوشبختانه به نظر می رسد این روند رو به تغییر است. چرا که، شرکت IBM در این زمینه حرف های زیادی برای گفتن دارد. این شرکت به تازگی با معرفی کوچکترین کامپیوتر جهان، همگان را متعجب و شگفت زده محصول خود کرده است.

معرفی کوچکترین کامپیوتر جهان از سوی شرکت IBM

  • شرکت IBM :

IBM (International Business Machines Corporation) یک شرکت فناوری اطلاعات آمریکایی می باشد که در زمینه های مختلفی همچون مشاوره مدیریت، مشاوره اطلاعات و امنیت رایانه فعالیت کرده و با هدف ارائه خدمات فناوری اطلاعات یا به عبارتی تولید و فروش نرم افزار و سخت افزار، زیرساخت های کلان، هاستینگ  به سایر کمپانی ها راه اندازی شده است.

 گفتنی است، این شرکت در سال ۱۹۱۱ تأسیس شده و دفتر مرکزی آن در نیویورک می باشد. همچنین این شرکت، به تازگی از کوچکترین کامپیوتر جهان رونمایی کرده و با این اقدام توجه جهانیان را به خود معطوف کرده است.

  • کوچکترین کامپیوتر جهان :

در تاریخ ۱۹ مارس یعنی اولین روز از کنفرانس IBM Think 2018، شرکت آی بی ام ادعا کرد که کوچکترین کامپیوتر جهان را ساخته است. به هر تعبیر این ادعا کاملا جدی بود و این دستگاه به معنای واقعی کوچکتر از یک دانه نمک ساخته شده است.اکنون ممکن است با خود فکر کنید کامپیوتری به این کوچکی احتمالا کارایی خاصی نخواهد داشت. اما به هیچ عنوان اجازه ندهید که ظاهر این دستگاه شما را گول بزند. چرا که، این گجت دارای قدرت پردازشی به مانند تراشه های سال ۱۹۹۰ می باشد.

 اگر چه، توانایی این کامپیوتر به هیچ عنوان قابل مقایسه با رایانه های پیشرفته و قدرتمند ساخته شده در دنیای مدرن امروزی نمی باشد اما این نکته را در نظر بگیرید که این کامپیوتر چقدر ریز و کوچک است. به طوری که برای دیدن جزئیات آن باید از میکروسکوپ استفاده کرد.

  • قدرت کوچکترین کامپیوتر جهان :

شرکت ای بی ام، ادعا می کند هزینه تمام شده برای این کامپیوتر کمتر از ده سنت می باشد اما نکته حائز اهمیت آنجاست که این دستگاه یک مجموعه چند صد هزارتایی از ترانزیستور می باشد. با وجود این قابلیت، اکنون این دستگاه می تواند اطلاعات و دیتاها را بررسی و تجزیه و تحلیل کرده و همچنین ارتباطی اصولی بین آن ها برقرار کند.

  • یکی از موارد استفاده از کوچکترین کامپیوتر جهان :

خبر خوش برای کسانی که دارنده حساب بیت کوین می باشند آن است که کوچکترین کامپیوتر جهان احتمالا می تواند در حوزه بلاک چین فعالیت کند. چرا که، این کامپیوتر قادر است منبع اطلاعات مناسبی برای برنامه های بلاک چین باشد. همچنین از این قابلیت می توان در پیگیری حمل و نقل کالا، تشخیص کلاه برداری ها، تقلب و عدم انطباق داده ها استفاده کرد.

  • بلاک چین یا زنجیره بلوکی (blockchain) :

بلاک چین نوعی سیستم برای ثبت دیتا و گزارش است. تفاوت بلاک چین با سیستم های دیگر آن است که اطلاعات ذخیره شده روی این نوع سیستم، در میان همه اعضای شبکه به اشتراک گذاشته شده و با بهره گیری از رمزنگاری امکان حذف یا تغییر دیتای ثبت شده تقریبا غیر ممکن می باشد. در هر بلاک هر گونه دیتایی می تواند ثبت شود از جرم و جنایت یک فرد گرفته تا نمایش اطلاعات حساب برای دارایی های خاص به مانند بیت کوین. اکنون انتظار می رود کوچکترین کامپیوتر جهان که به تازگی معرفی شده است بتواند بصورتی گسترده در این حوزه ( بلاک چین) فعالیت کند.

کامپیوتری کوچکتر از دانه ی نمک

به گفته شرکت ای بی ام این تازه آغاز راه است. آقای Arvind Krishna، رئیس بخش پژوهش ای بی ام اظهار داشتند: در طول پنج سال آینده کامپیوترهای بسیار کوچکتری نسبت به دانه نمک ساخته خواهد شد که می توانند در دستگاه ها و وسایل روزمره شما تعبیه شده و کارهای بسیاری را انجام دهند.ئ اگر گفته ایشان درست باشد، در سالهای آینده شاهد ساخت بیشتر این دست از سیستم های کوچک در دستگاه ها و گجت ها خواهیم بود.

به هر حال هنوز مشخص نشده است که کوچکترین کامپیوتر جهان چه موقع در دسترس قرارخواهد گرفت زیرا محققان شرکت ای بی ام همچنان در حال انجام آزمایشات بروی نمونه های اولیه خود می باشند. اما قطعا و بدون شک ظهور کوچکترین کامپیوتر جهان در دستگاه های مختلف بسیار نزدیک است. کامپیوتری که به قدری کوچک و ریز ساخته شده است که برای دیدن آن نیاز به میکروسکوپ می باشد.

نمایندگی تعمیرات کامپیوتر

نمایندگی تعمیرات کامپیوتر ، خدماتی تخصصی در زمینه ی خدمات پس از فروش کامپیوتر به کاربران گرامی ارائه می نماید. تعمیرات انواع مدل های کامپیوتر، عیب یابی تخصصی کامپیوتر ، خدمات کامپیوتر در محل ، نصب برنامه ها و ارتقا کامپیوتر در منزل ، تعوض قطعات کامپیوتر با قطعه ی اصل و اورجینال و…. از جمله خدماتی است این مرکز به کاربران گرامی ارائه می نماید.در صورت بروز هر گونه مشکل در رایانه ی خود بدون هیچ گونه نگرانی تعمیرات رایانه را به متخصصین نمایندگی کامپیوتر بسپارید.

امتیاز شما به این نوشته

کاربر گرامی جهت اطلاع از هزینه ی تعمیرات با شماره های 02154114 ، 02162948 تماس بگیرید.