021-62948

جستجو
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
اشتراک گذاری

علت مشکلات نور تلویزیون

مشکلات نور تلویزیون به شکل‌های مختلفی در این دستگاه بروز می‌یابند که شایع‌ترین آنها، تاریکی و کم نور شدن تمام و یا بخشی از تصویر است. معمولاً مشکلات نور تلویزیون ارتباط مستقیمی با بخش بک لایت BackLight پنل دارند.

دلیل این امر نیز واضح است؛ نور تلویزیون‌ها، به واسطۀ بک لایت تولید می‌شود و طبیعی است که هر گونه مشکل در نور تلویزیون، ارتباط مستقیمی با خرابی بک لایت پنل داشته باشد. البته وجود مشکلاتی در نور تلویزیون صرفاً مرتبط با بخش بک لایت نیست و می‌تواند به دلیل عیوب دیگری نیز ایجاد شود. تشخیص این مسئله نیاز به بررسی کارشناسانه دستگاه و طی فرآیند عیب‌یابی دارد.

علت مشکلات نور تلویزیون

مشکلات نور تلویزیون و بک لایت

در صورت مواجهه با مشکلات نور تلویزیون، نخستین ظن تعمیرکار، خرابی بک لایت خواهد بود. اگر تصوری از بک لایت تلویزیون ندارید، در تعریفی کوتاه، بک لایت را می‌توان نور سفیدی دانست که از پشت پنل به سطح پنل می‌تابد. البته نوع این نور و چیدمان آن در پنل‌های مختلف و بسته به نوع تلویزیون متفاوت است.

اما وظیفه آن یکسان است و به طور کلی نور تابیده شده توسط بک لایت، پیکسل‌های روشن شدۀ صفحه نمایش را قابل دیدن می‌کند. با این تفاسیر بدیهی است مشکلات نور تلویزیون ارتباط منبعث از خرابی بک لایت باشند. خرابی بک لایت ازکارافتادگی کل دستگاه را سبب شده و اختلالاتی را در تصاویر عرضه شده ایجاد می‌کند. در تصاویر زیر نمونه‌هایی از بک لایت های بکاررفته در انواع تلویزیون را مشاهده می‌کنید.

بک لایت در تمام صفحه
بک لایت چهارگانه
بک لایت در سمت چپ و راست
بک لایت در پایین صفحه

رفع مشکلات نور تلویزیون

همانگونه که گفته شد، غالب مشکلات پیش آمده در نور تلویزیون، ارتباط مستقیمی با بخش بک لایت دارند. از این رو تعمیر مشکلات نور تلویزیون نیز عمدتاً به واسطه تعمیر این بخش یعنی بک لایت صورت می‌پذیرد. در تعمیر بک لایت تلویزیون، اگر تعمیرکار، توانایی و امکان تعویض BackLight تلویزیون را داشته باشد، قادر خواهد بود بدون هیچ‌گونه مشکلی جهت تعویض پنل اقدام کند. 

(این موضوع تا حد زیادی منوط به در اختیار داشتن قطعات جانبی مرتبط با بک لایت است). بد نیست بدانید که در غالب موارد، تعمیر خرابی بک لایت مقرون‌بصرفه نیست و غالب کاربران، به دلیل هزینه بالای تعویض، تهیه یک دستگاه نو را به تعویض بک لایت ترجیح می‌دهند. (این مسئله به دلیل هزینه نسبتاً بالایی است که بک لایت دارد).

تعمیر بک لایت تلویزیون ال سی دی

تعمیر بک لایت تلویزیون در سری های ال سی دی شامل لامپ های فلورسنت (تعداد آنها بین 10 تا 18 متغیر است)، مدارات و قطعات تأمین کننده ولتاژ است. در تلویزیونهای ال سی دی، معمولاً نور تولید شده توسط بک لایت پس از مدتی –مثلاً نیم ساعت پس از کار کردن تلویزیون- قطع می گردد. قطعی نور بک لایت در واقع به دلیل فعال شدن بخش محافظت کننده از دستگاه یا همان پروتکتور اتفاق می افتد.

بدین معنا که با نیمه خراب شدن تعدادی از لامپهای فلورسنت و گرم شدن آنها مدارات پروتکتور فعال شده و جهت حفاظت از دستگاه ولتاژ این بخش را قطع می کنند. در تعمیر مشکلات نور تلویزیون و رفع مشکلات پیش آمده در بک لایت پنل تلویزیون ال سی دی، عیب یابی صحیح پیش از اقدام به تعمیر –عیب یابی شامل تست قطعات و کنترل کیفیت دستگاه- اهمیت ویژه‌ای دارد.

تعمیر بک لایت تلویزیون ال ای دی

در تعمیر بک لایت تلویزیون ال ای دی در صورتی که لامپ های ال ای دی خراب شده باشند ابتدا باید بخش ماژور و صفحات پولاریزه برداشته شود. در مرحله بعد لامپهای معیوب شناسایی شده و لامپ های سالمی جایگزین آنها می شود. (در غالب تعمیرات بک لایت تلویزیون به دلیل برداشته شدن صفحه ماژور و ضخامت پایین این بخش، احتمال شکستگی پنل وجود دارد. به همین دلیل در مراکز تعمیرات تلویزیون ، عمدتاً از تعمیر این بخش صرف نظر کرده و پنل جدیدی جایگزین پنل قبلی می شود). تعمیر مشکلات نور تلویزیون در صورتی که اشکالات پیش آمده مربوط به بک لایت ال ای دی باشد هزینه بسیار بالایی را می طلبد و معمولاً مقرون بصرفه نیست.

مرکز سخت افزار ایران

مرکز سخت افزار ایران یکی از مراکز پیشرو در ارائه خدمات و سرویس های تعمیر دستگاه های هوشمند الکترونیکی، چاپ، ارتباطی و خانگی است. این مرکز جهت ارائه بالاترین سطح کیفی خدمات، زبده ترین کارشناسان و مهندسان دو حوزه سخت افزار و نرم افزار را به همکاری فراخوانده است و پیشرفته ترین تجهیزات روز دنیا را در اختیار آنان نهاده است.

خدمات ارائه شده در مرکز سخت افزار ایران در برگیرنده تمامی خدمات و سرویس های مرتبط با دستگاه های هوشمند و الکترونیکی امروزی اعم از گردگیری، بازسازی، تعویض، تعمیر و … است؛ از همین رو کاربران دستگاه های هوشمند خانگی، چاپ و ارتباطی می توانند در صورت نیاز به هریک از آنها، به این مرکز مراجعه نموده و تخصصی ترین خدمات ممکن را دریافت نمایند. مرکز سخت افزار ایران، مجهز به بخش CRM ( واحد ارتباط با مشتریان) است تا تمامی خدمات ارائه شده در این مرکز زیر نظر این واحد مورد بررسی قرار گیرد و مشکلات احتمالی به مدیریت مرکز گزارش گردد.

5/5(1 امتیاز)

کاربر گرامی جهت اطلاع از هزینه ی تعمیرات با شماره های 02154114 ، 02162948 تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *