راه های مراقبت از دستگاه کپی

راه های مراقبت از دستگاه کپی چیست ؟ این سوالی است که ذهن بیشتر کاربران را به خود مشغول ساخته است . راه های مراقبت از دستگاه کپی شامل موارد زیر می گردد :

 • از دیگر موارد راه های مراقبت از دستگاه کپی این است که دستگاه را نزدیک پریز برق نصب کنید .
 • دستگاه را به نحوی نصب کنید که پشت آن ۱۰ سانتیمتر از دیوار فاصله داشته باشد .
 • پریزی را استفاده کنید که دارای قدرت کافی باشد .
 • نسبت به استفاده از ترانس استاپلایزر در سر راه فتوکپی به برق اقدام نمایید .
 • جهت جلوگیری از خطر برق گرفتگی لازم است سیم اتصال زمین را وصل کنید .
 • سرویس به هنگام موجب طول عمر درام و دولوپر و کنترل قطعات دیگر می گردد .
 • دستگاه فتوکپی باید در محلی نصب شود که تغییر دمای هوا نداشته باشد. دستگاه نباید نزدیک کولر یا بخاری نصب گردد .
 • دستگاه کپی را بصورت افقی نصب نمایید .
 • از تابش مستقیم نور خورشید به دستگاه جلوگیری نمایید . علاوه براین نباید فتوکپی کنار پنجره نصب شود . چنانچه پنجره دارای شیشه تیره باشد مشکلی بروز نمی کند . اگر دستگاه کپی تحت تابش مستقیم نور خورشید قراربگیرد بدنه آن با تغییر شکل مواجه می گردد .
 • بهترین شرایط کار دستگاه کپی ۲۰ تا ۲۵ درجه سانتیگراد و ۵ مثبت/منفی ۶۵ درصد رطوبت می باشد .
 • لازم است از گردوغبار و لرزش جلوگیری شود. ۵- نباید دستگاه فتوکپی را روی مکانهایی که پایداری ندارند نصب کرد.
 • دستگاه کپی باید در مکانی که هوای آن تهویه میگردد نصب شود . ۷- فتوکپی نباید در محلی که گازهای قابل اشتعال وجود دارد نصب شود .

نگهداری از بلید دستگاه کپی

راه های مراقبت از دستگاه کپی تنها منحصر به محل قرار گیری این دستگاه نیست. علاوه بر این موضوع آنچه که سبب افزایش عمر مفید این دستگاه می‌گردد، توجه به استاندارهای کار با این دستگاه و قطعات آن است. بلید یکی از قطعات بکاررفته در دستگاه‌های کپی است که توجه به نکات مرتبط با آن علاوه بر افزایش عمر مفید خود قطعه، افزایش عمر دستگاه کپی را نیز در پی خواهد داشت.

نخستین و البته مهم‌ترین نکته‌ای که درباره بلید دستگاه کپی قابل ذکر است آن است که مخزن‌های آن هر چند وقت یکبار تخلیه شود. لبه بلید، از پلاستیک بسیار حساسی تشکیل شده است که خراش و یا دفرمه شدن آن، افت کیفیت چاپ را در پی خواهد داشت. معمولاً آنچه که سبب خرابی و اختلال در عملکرد بلید دستگاه فتوکپی می‌گردد استهلاک آن است.

نگهداری از بلید دستگاه کپی

کار کردن بیش از حد این قطعه و عدم تعویض آن، حتی ممکن است به شکستگی این قطعه نیز بیانجامد. اگر قصد تعویض بلید دستگاه فتوکپی را دارید، دقت نمایید که حتما لبه بلید را به مقدار کمی پودر بچه آغشته کنید تا موقع تماس گرفتن با درام اصطلاحاً قفل نکند.

کارشناسان تعمیر دستگاه فتوکپی توصیه می‌کنند پاکسازی و تمیز کردن بلید دستگاه فتوکپی بدون استفاده از هر گونه محلولی انجام شود. برای تمیز کردن بلید بهتر است از محلولی استفاده نکنید و نیازی نیست با محلول خاصی بلید را تمیز کنید.

استفاده از کاغذ مناسب

یکی دیگر از مواردی که می‌تواند در مبحث راه های مراقبت از دستگاه کپی به آن پرداخت، موضوع استفاده از کاغذ مناسب و سازگار با دستگاه کپی است. چرا که بی‌توجهی به این موضوع، منجر به بروز اشکالات متعدد در دستگاه کپی و به تبع آن خرابی در قطعات دستگاه کپی می‌گردد. در حین انتخاب کاغذ مناسب برای دستگاه‌های کپی می‌بایست نکاتی چون جنس، وزن، نوع بافت کاغذ و کیفیت کاغذ مورد توجه واقع شود. کاغذ مورد استفاده در دستگاههای کپی باید وزنی در حدود ۸۰ گرم داشته باشد.

ضمن آنکه اندازه برگه ها نیز معمولا در سایزهای A3, A4,A5 می‌بایست استاندارد باشد. توصیه می‌شود حتی الامکان جهت کپی گرفتن از کاغذ رنگی استفاده نشود، جز در مواقعی خاص و ضروری. دلیل این توصیه آن است که رنگدانه های کاغذهای رنگی به خاطر عبور از یونیت هیتر کپی و یونیت درام دستگاه کپی، اثر منفی بر یونیت تفلون و درام پرینتر و دستگاه کپی می‌گذارند. بی‌توجهی به این نکات ساده در حین انتخاب کاغذ مناسب برای دستگاه‌های کپی سبب گیر کردن کاغذ و افزایش استهلاک کاغذکش دستگاه و سایر قطعات می‌گردد.

توجه به استانداردهای شارژ کارتریج کپی

يكی دیگر از موضوعات مرتبط با راه های مراقبت از دستگاه کپی ، موضوع شارژ صحیح، استاندارد و به موقع کارتریج است. از مهم‌ترین نکات در شارژ کارتریج تونر دستگاه کپی، توجه به شیوه صحيح باز و بسته كردن كارتريج و داشتن تجهیزات لازم جهت انجام این کار است. بديهي است نبود دانش و تخصص کافی در اين زمينه و استفاده از ابزارهاي عمومي (مثل انبردست، پيچ‎گوشتي و چكش) به جاي ابزارهاي تخصصي و احياناً ضربه زدن بي‎مورد، باعث خرابي كارتريج مي‎شود.

در این میان كارتريج دستگاه های رنگي بسيار ظريف تر و حساس تر است و نیازمند توجه و دقت بالایی است. توجه داشته باشيد كه شارژ کارتریج تونر دستگاه کپی يك كار سليقه‎اي نيست بلكه يك كار علمي است و می بایست با درنظر داشتن تمامی پارامترها و شرایط لازم انجام پذیرد.

شیوه نگه داری از دستگاه کپی

راه های مراقبت از دستگاه کپی

راه های مراقبت از دستگاه کپی شامل محافظت از قطعات دستگاه فتوکپی نیز می گردد . برای حفاظت از قسمتهای مختلف دستگاه کپی باید موارد زیر را رعایت نماییم .

 • لازم است فضای اطراف دستگاه فتوکپی همیشه تمیز باشد .
 •  نسبت به نگهداری دستگاه دور از گردوغبار اقدام نمایید .
 •  نباید دستگاه را در مجاورت وسایل گرمازا یا تهویه مطبوع قرار دهیم .
 • دستگاه یا کارتریج درام نباید بصورت مستقیم در معرض نور خورشید قرار گیرند .
راه های مراقبت از دستگاه کپی

مرکز سخت افزار ایران

مرکز سخت افزار ایران با تشکیل تیمی از مهندسین و کارشناسان متخصص ، اقدام به فروش و تعمیر کلیه دستگاه های الکترونیکی تولید شده توسط کمپانی های معتبرمی نماید . از جمله این محصولات می توان به : موبایل ، لپ تاپ ، دستگاه های الکترونیکی اداری و … اشاره کرد . تعمیر دستگاه کپی در محل و در مرکز از جمله خدمات این مجموعه می باشد.

قابل ذکر است این مرکز ، فروش دستگاه ها را به همراه کلیه خدمات پس از فروش انجام می دهد .مرکز سخت افزار ایران با به کارگیری پیشرفته ترین تجهیزات و استفاده از آخرین متد روز ، توانسته به مرکزی بی رقیب در حوزه ی فعالیتی خود تبدیل شود .

به گونه ای که سرمایه گذاران زیادی تمایل خود را برای همکاری با این شرکت اعلام کرده اند . از فعالیت های دیگر مرکز سخت افزار ایران می توان به ، طراحی و اجرای انواع سیستم های فناوری اشاره کرد .

بهره گیری این مرکز از کادر حرفه ای و مجرب باعث شده ، مرکز سخت افزار ایران به عنوان مرکزی بی رقیب با پشتوانه محکم شناخته شود . موفقیت های این مجموعه باعث شده ، مرکز سخت افزار ایران به گسترش فعالیت های خود در حوزه ِ فرامنطقه ای بیندیشد . به طور کلی می توان گفت فعالیت گسترده در حیطه ی فروش و تعمیر دستگاه های معتبر ، به کارگیری تجربه و علم کارشناسان مجموعه و استفاده از تجهیزات مدرن ، دلیل پیشرفت مرکز سخت افزار ایران می باشد .

مطالب مرتبط

فهرست
خدمات پذیرش و تحویل دستگاه در محلثبت سفارش تعمیر
+