اشتراک گذاری
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

چگونه بابت قطع برق خسارت دریافت کنیم؟

این روزها قطعی وقت و بی وقت برق، مهم ترین دغدغه جامعه است. به دلایل مختلفی، شبکه برق رسانی کشور دچار کمبودهایی شده و به ناچار، برق مشترکین در طول روز قطع می شود. این مسئله خطر آسیب دیدگی تجهیزات و دستگاه های الکتریکی را افزایش داده و گاها برای سلامت افراد هم تهدید کننده است.

اما در این شرایط، چطور می توان بابت قطع شدن برق خسارت گرفت؟ اصلا چنین حقی برای شهروندان در نظر گرفته شده است؟ بله! در ادامه نحوه دریافت خسارت قطعی برق را بررسی می کنیم. اگر دستگاه های الکتریکی شما بر اثر قطع و وصل شدن برق آسیب دیده اند یا خسارت دیگری ناشی از قطعی برق بر شما تحمیل شده است، ادامه مطلب را از دست ندهید.

دریافت خسارت قطعی برق

نحوه دریافت خسارت قطعی برق

شاید در قبض برق ساختمان خود، عبارت حق بیمه را دیده باشید. ماهیانه مبلغ مشخصی از مشترکان شهری و روستایی بابت حق بیمه کسر می شود تا در صورت بروز حادثه برای وسایل برقی، افراد بتوانند خسارت خود را از بیمه دریافت کنند. از مرداد ماه سال ۱۳۹۱ قرار بر این بود که تمامی وسایل برقی از سوی شرکت توانیر بیمه شوند.

با این حال حواشی و محدودیت هایی در این مورد وجود دارد. با توجه به پایین بودن مبلغی که از مشترکین بابت حق بیمه دریافت می شود، بسیاری از افراد اطلاعی در مورد آن ندارند. روال قانونی مشخصی برای دریافت خسارت قطعی برق تعیین شده است. بر این اساس، اگر وسایل شما به دلیل قطع شدن برق دچار مشکل شده باشد، می توانید  مدارک را به شرکت های توزیع برق ببرید. پس از مبادله قرارداد و براساس مقررات، در اسرع وقت توسط شرکت بیمه گر به مسئله رسیدگی شده و خسارت شما پرداخت می گردد.

مبلغ خسارت ناشی از قطع شدن برق چقدر است؟

طبق اعلام شرکت توانیر، برای خسارت تجهیزات حداکثر ۱۲۱ میلیون و ۲۸۰ هزار ریال، آتش‌سوزی و انفجار حداکثر چهار میلیارد و ۱۶۹ میلیون ریال، غرامت فوت حداکثر چهار میلیارد و ۵۴۸ میلیون ریال، غرامت نقص عضو حداکثر سه میلیارد و ۳۲ میلیون ریال و هزینه پزشکی حداکثر سه میلیارد و ۲۲۱ میلیون و ۵۰۰ هزار ریال تعلق می‌گیرد. دریافت خسارت قطع برق، شرایط متعددی دارد و بسته به این شرایط، مبلغ پرداختی هم متفاوت خواهد بود.

چه مدارکی برای گرفتن خسارت قطعی برق لازم است؟

برای دریافت خسارت قطعی برق، نیاز به مدارک خاصی دارید. تصویر آخرین قبض پرداختی مشترک (مصرف کننده) یا تصویر صورت حساب پیامکی آخرین قبض، تصویر کپی کارت ملی مشترک و تصویر اجاره ‌نامه یا سند مالکیت محل خسارت، مدارک عمومی هستند که باید برای دریافت خسارت ارائه دهید. همچنین برای خسارت وارده به تجهیزات، نیاز به ارائه مدرک فاکتور فروشگاه یا تعمیرگاه مجاز (با مهر و امضا) و گزارش معتمد محل یا نیروی انتظامی هم می باشد.

البته این موارد برای مشترکین تجاری ضروری نیستند. در صورت ایجاد آتش سوزی ناشی از قطع شدن برق، باید تصویر محل حادثه را نیز به همراه گزارش آتش نشانی، کلانتری و تصویر پرونده کامل دادگاه، ارائه گردد. برای خسارت نقص عضو، باید تصویر گزارش نیروی انتظامی یا بازرسان قانونی و سازمان آتش‌ نشانی، تصویر کپی شناسنامه و کارت ملی مصدوم، تصویر گزارش اولین مرجع درمانی و پزشک معالج، تصویر صورت حساب و پرونده کامل پزشکی مصدوم در زمان بستری، تصویر گواهی پزشک معالج مبنی بر اتمام درمان، تصویر عکس رادیولوژی پس از حادثه و پس از اتمام دوره درمان (در صورت شکستگی اعضای بدن) هم لازم هستند.

5/5(1 امتیاز)