خطر فرونشست تهران

اخبار

خطر فرونشست تهران یا غرق شدن آن جدی است. برداشت بی رویه از منابع آبی و غفلت از تغذیه آبخوان‌ها، خطر فرونشست گسترده زمین در پایتخت را به دنبال دارد. این خطر آن قدر نزدیک و جدی است که در صورت تداوم این روند ممکن است پیشگیری از حوادث احتمالی ناشی از این پدیده در آینده غیر ممکن شود. به عبارت دیگر تهران در حال فرونشست تدریجی است و هر سال در حدود ۲۵ سانتیمتر در زمین فرو می رود. بر اساس مطالعاتی که به کمک تصاویر و داده‌های ماهواره‌ای بین سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۷ صورت گرفته است، ۱۰ درصد مرکز شهر تهران و روستاهای اطراف آن سالی ۲۵ سانتی‌متر در زمین فرو می‌روند. این آمار نشان می دهد که خطر فرونشست تهران یک واقعیت انکار ناپذیر است که باید برای آن چاره ای اندیشید.

چه عاملی خطر فرونشست تهران را بیشتر می کند؟

نشانه های خطر فرونشست تهران

اینکه می گوییم تهدید و خطر فرونشست تهران جدی است، بر اساس آمار و اعداد و ارقامی است که درباره مناطق مختلف تهران در اختیار داریم. یکی از پیامدهای جدی فرونشست تهران، به وجود آمدن حفره هایی در برخی از مناطق شهر است. برای مثال چندی پیش یک کشاورز در یک حفره ۶ متری گرفتار شده بود. این حفره به دلیل فرونشست زمین ایجاد شده بود. شکاف ها و حفره هایی که در زمین تهران وجود دارند، به مرور زمان آب هایی که برای آبیاری محصولات کشاورزی استفاده می شوند، می بلعند و در نتیجه به محصولات کشاورزی آسیب می رسانند. فرونشست زمین به علت‌های مختلف همچون انحلال تشکیلات زیرسطحی، تراکم رسوب در اثر استخراج سیالات، فرسایش مکانیکی زیرسطحی، سطوح شیبدار، انقباض خاک‌های رسی، ایجاد حفره در اثر انحلال، ریزش سازه‌های زیرزمینی، برداشت آب‌های زیرزمینی و… رخ می‌دهد.

فرونشست تهران چه قدر است؟

فرونشست تهران جزء بالاترین سطوح فرونشست در دنیا است. خطر فرونشست تهران در حالی تهران را تهدید می کند که عواملی نظیر آلودگی، خشکسالی و کمبود بارش ها و نیز افزایش جمعیت هر روز و هر ساعت به مشکلات تهران اضافه می شود. در کنار شهر تهران شهرهای دیگری مانند ونیز، تکزاس، لوییزیانا و کالیفرنیا در معرض فرونشست زمین هستند. خطر فرونشست زمین و فروچاله‌ها در تهران نه فقط پایتخت بلکه بسیاری از زیرساخت‌ها، خطوط انتقال، خطوط ریلی و … در دشت‌های کشور را تهدید می‌کند.

چه عاملی خطر فرونشست تهران را بیشتر می کند؟

ظاهرا سیستم فاضلاب زیرزمینی عامل اصلی فرونشست برخی از مناطق شهر تهران است. حفر غیر قانونی چاه یکی از چالش هایی است که مشکل و خطر فرونشست تهران را تشدید می کند. در حالی که مسئولان ۱۰۰ فقره چاه غیرمجاز را مسدود کرده اند، اما همچنان ۳۰ هزار فقره چاه غیر مجاز دیگر باقی مانده است. اگر این روند به همین شکل پیش رود، فرونشست تدریجی تهران ادامه پیدا می کند. در نتیجه زیرساخت های این شهر، لوله های انتقال گاز، پل ها و خطوط راه آهن با خطرات جدی روبه رو خواهند شد. برای جلوگیری از این حادثه و کنترل فرونشت تهران باید سالانه ۶ میلیارد مترمکعب سطح ذخیره آب ‌های زیرزمینی کاهش پیدا کند؛ در حالی که حجم تجمعی آبها در سال‌های گذشته به بیش از ۱۲۰ میلیارد مترمکعب ‌رسیده است. با وجود اینکه مجموع حجم ذخیره آب سه آبخوان کوچک و بزرگ پایتخت بیش از ۷ میلیارد مترمکعب است، اما سالانه ۴۰۰ میلیون مترمکعب از آب‌های زیرزمینی تهران استفاده می‌شود.

راه چاره برای مقابله با خطر فرونشست تهران

به گفته یکی از مسئولان باید زهاب‌ها و آب برگشتی از تصفیه خانه‌های فاضلاب را دوباره وارد مخازن آب زیرزمینی کنیم تا مانع از فرونشست زمین شویم. به این ترتیب پساب تصفیه شده در تصفیه خانه‌های فاضلاب دوباره به مخازن و آبخوان‌های زیرزمینی باز می‌گردد و خطر فرونشست را کاهش می‌دهد؛ در غیر این صورت تداوم کسری حجم مخازن در بلندمدت نشست زمین را تشدید می کند.

خطر فرونشست تهران

مرکز سخت افزار ایران

مرکز سخت افزار ایران از مراکز مجاز و معتبری است که خدمات و تسهیلات گوناگونی را در حوزه تعمیر و ترمیم و خرید و فروش انواع محصولات الکترونیکی و هوشمند ارائه می دهد. واحد های خدمات رسانی در مرکز سخت افزار ایران همگی به صورت مجزا و مستقل هستند و همراه با ضمانت نامه های معتبر خدمات رسانی می کنند. برای دریافت اطلاعات بیشتر با مرکز سخت افزار ایران تماس بگیرید.

مطالب مرتبط

فهرست
خدمات پذیرش و تحویل دستگاه در محلثبت سفارش تعمیر
+