اشتراک گذاری
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on linkedin
Share on facebook
Share on email

تعمیرپذیری آیفون 13

اگر به دنبال نظری دقیق راجع به تعمیرپذیری آیفون 13 هستید، بهتر است به سراغ سایت iFixit بروید. ما هم در این مقاله به سراغ همین منبع رفتیم تا آخرین اخبار در رابطه با تعمیرپذیری iPhone 13 را در اختیار شما قرار دهیم. سایت معتبر iFixit امتیاز 5 را برای تعمیرپذیری آیفون 13 پرو مکس در نظر گرفته است.

این امتیاز در مقایسه با آیفون 12 پرو مکس، 1 امتیاز کاهش پیدا کرده است و به نظر می رسد اپل تصمیم خود را برای مقابله با تعمیرکاران ثالث و یا تعمیر آیفون توسط خود کاربران گرفته است. اما دلایل سایت iFixit برای این امتیاز چیست؟ در ادامه مقاله تعمیرپذیری آیفون 13 به این پرسش ها پاسخ می دهیم. ضمن این که این اطمینان را به شما می دهیم کارشناسان مرکز سخت افزار ایران تا کنون در تعمیر تمامی مدل های آیفون موفق بوده اند. جهت تعمیر آیفون 13 نیز کنار شما خواهیم بود.

دلایل امتیاز 5 به تعمیرپذیری آیفون 13

در بررسی انجام شده توسط سایت iFixit برای تعیین امتیاز تعمیرپذیری آیفون 13، مشخص است که رویکرد اپل برای تعویض آسان صفحه نمایش و باتری تغییری نکرده است. زیرا شما با باز کردن چند پیچ ساده و استفاده از یک کاپ مکنده به باتری و نمایشگر آیفون دسترسی خواهید داشت. البته کابل های فلت اتصال نمایشگر و تاج (دیجیتایزر) نمایشگر گوشی آیفون 13 در مقایسه با آیفون 12 ظریف تر شده اند که کار با آن را حساس تر و آسیب پذیر تر می کند. البته از نظر iFixit، استفاده از شیشه در پشت بدنه، حتی با وجود افزایش مقاومت بدنه آیفون در برابر ضربه، تعمیرپذیری آیفون 13 را کاهش می دهد، زیرا تعویض گلس قاب پشتی در هر شرایطی با دشواری های زیادی همراه است.

علاوه بر این ارتباط بین اجزاء و سخت افزار آیفون 13 (Software Component Pairing)، باعث می شود تا تعمیرات انجام شده توسط تعمیرکاران ثالث به علت در اختیار نداشتن ابزار کالیبراسیون اپل، از اعتبار کمتری برخوردار باشد و حتی در مواردی کاربری دستگاه پس از تعمیر با مشکلاتی همراه باشد. در کل به نظر می رسد، اپل برای مقابله با تعمیرات خانگی جدی تر شده است تا به حدی که به نظر می رسد که تعمیر آیفون توسط خود کاربر بدون از دست دادن قابلیت FaceID غیر ممکن است. 

تعمیرپذیری آیفون 13

جنبه های مثبت و منفی تعمیرپذیری iPhone 13

البته اپل در آیفون 13 ، اقدامات مثبتی هم برای تعمیرپذیری آیفون 13 داشته است. برای مثال طراحی ماژولار اپل حفظ شده است و تقریباً تمامی قطعات در گوشی اپل با پیچ به بدنه متصل شده اند که تعویض آنها را نسبت به گوشی های دیگر و چسب استفاده شده در آنها راحت تر می کند. تیم iFixit، در بررسی خود اقدام به تعویض باتری، نمایشگر، دوربین و دیگر اجزای این گوشی با قطعات یک گوشی آیفون 13 دیگر کرده است و به نظر می رسد نرم افزار آیفون از قبول این قطعات جدید سر باز میزند.

با تعویض صفحه نمایش، شما قابلیت FaceID یا تشخیص چهره را در آیفون 13 خود از دست می دهید. به همین دلیل تا زمان دست یابی و یا مهندسی معکوس ویرایش نرم افزار آیفون توسط تعمیرکاران ثالث، باید منتظر بمانید. البته اپل هنوز در قبال این ادعا سکوت کرده است و باید دید که آیا قصدی برای توضیح این اقدامات دارد یا خیر.

تعمیرپذیری iPhone 13

در درون آیفون 13 چه میگذرد؟

با توجه به استفاده از پنل OLED یک پارچه با تاچ در آیفون 13 تعداد کابل ها در این گوشی کاهش پیدا کرده است. در قبال چینش دوربین ها نیز، تفاوت مشخصی بین آیفون 13 پرومکش و 12 پرومکس تغییر مشخصی دیده نمی شود. البته برای دسترسی به باتری گوشی مجبور به جداکردن بلندگوها و موتور ویبره (Taptic) خواهید بود.

برد گوشی آیفون 13 در مقایسه با مدل های قبلی، کوچکتر شده است و متاسفانه، درگاه سیم کارت به پشت برد چند لایه منتقل شده است. دسترسی به اسپیکرها در آیفون 13 و در کل تعمیرپذیری آیفون 13،  بسیار مشکل تر شده است، به نحوی که برای تعویض اسپیکر شما مجبور به جدا کردن برد دستگاه خواهید بود.

تعمیر پذیری گوشی آیفون 13
5/5 (1 امتیاز)