تجهیزات سینگل مد و مالتی مدِ فیبرنوری

انواع single mode  و multimode   فیبر نوری  از انواع  فیبرهای  نوری هستند . ساختار فیبر نوری ابتدا در یک میله ی شیشه ای به نام پیش سازه که از جنس سیلیکا می باشد ، ایجاد شده و در فرایند جداگانه ای تبدیل به فیبر می شود . از سال ۱۹۷۰ ، انواع روش ها برای ساخت پیش سازه ها به کار رفته  است .

فیبر نوری یا تار نوری که در انگلیسی  (Optical Fiber) نامیده می شود یک رشته ی باریک و بلند است که از یک ماده ی شفاف مانند شیشه یا پلاسیک ساخته شده است . از مزیت های فیبر نوری می توان به پهنای باند بسیار بالای آن ها نسبت به کابل های معمولی اشاره کرد . به کمک فیبر نوری می توان تصویر ، صوت و داده های دیگر را به راحتی انتقال داد . انتقال اطلاعات با پهنای باند بالا تا ۱۰گیگابایت انجام  می شود . فیبر نوری به دو دسته تقسیم می شود که   انواع single mode  و multimode فیبر نوری از آن جمله هستند .

انواع  فیبر نوری

فیبرهای نوری به دو دسته تقسیم می شوند ، که عبارتند از فیبرنوری  تک‌حالته و چندحالته ، که از جهات گوناگون با هم تفاوت دارند مهمترین تفاوت آنها در ضخامت هسته و روکش است.

انواع سینگل مد و مالتی مدِ فیبرنوری

فیبر تک حالتی single-mode ( سینگل مد ) یا تک وجهی

به انتقال یک سیگنال در هر زمان می پردازد . از جمله محل های استفاده از این نوع فیبر می توان به تلفن ها اشاره کرد . فیبرهای تک حالته از یک هسته ی کوچک ( قطری در حدود inch (4-) 10x 5/3  تقریبا  ۹ میکرون ) تشکیل شده اند و قادر به ارسال نور لیزری مادون قرمز (طول موج از ۱۳۰۰ تا ۱۵۵۰ نانو متر) می باشند.

فیبر چند حالتی multimode ( مالتی مد ) یا چند وجهی

به انتقال صدها حالت نور به صورت هم زمان می پردازد . شبکه ها ی کامپیوتری از جمله مواردی هستند که فیبر چند حالتی multimode در آن ها استفاده می گردد. فیبرهای چندحالته مجهز به هسته ای بزگتر از فیبرهای تک حالته هستند و قطر آن ها (تقریباً ۶۲.۵ میکرون قطر) می باشد . فیبرهای مالتی مود می توانند نور مادون قرمز را از طریق LED  (ال ای دی)  با طول موج ۸۵۰ تا ۱۳۰۰ نانومتر ارسال کنند .

انواع single mode  و multimode  فیبر نوری کاربردهای گسترده ای دارد و در سیستمهای مخابرات نوری جهت انتقال POTS ،  سازمانهای محلی ،  شرکتهای تلویزیون کابلی ،  کارخانجات بین المللی ،  صنایع پزشکی و نظامی ،  بخش فضایی ، حمل و نقل و صنعت و در سیستمهای پر سرعت نظیر GigaBit Ethernet، FDDI، MultiMedia، ATM، SONET، Fiber Channel استفاده می شود .

مزیت های انواع single mode  و multimude فیبر نوری

فیبر نوری در مقایسه با سیم‌های فلزی مزایای بسیاری دارد که عبارتند از :

  • انتقال اطلاعات دیجیتال ، بهترین و اصلی ترین کاربرد فیبر نوری است که برای شبکه‌های کامپیوتری بسیار مفید می باشد .
  • فیبر نوری از سیم مسی ارزانتر است.
  • ضخامت فیبرنوری از ضخامت سیم مسی کمتر بوده و این مزیت بزرگی محسوب می شود زیرا این امکان را  فراهم می کند  که از کابلی با قطر مشابه تعداد خطوط تلفن بیشتر یا تعداد کانال‌های تلویزیونی بیشتری عبور داده شود.
  • سیگنال عبوری از فیبرنوری نسبت به سیگنال عبوری از سیم مسی کمتر تضعیف می‌گردد.
  • سیگنال‌های نوری در فیبرنوری با سیگنال‌های عبوری از فیبری که حتی در همان کابل است تداخل ندارند. بنابراین صدا در مکالمات تلفنی واضح تر منتقل می‌گردد و کانال های تلویزیونی هم بهتر دریافت می‌شوند.
  • سیگنال‌ها در فیبرنوری کمتر تضعیف می‌شوند، بنابراین فرستنده‌های کم مصرف تری نسبت به فرستنده‌های با ولتاژ بالا در سیم‌های مسی نیاز داریم .
  • وزن کمتر و اشغال کردن فضای کمتر از دیگر مزیت های فیبرهای نوری درمقایسه با سیم های مسی هستند .

مطالب مرتبط

فهرست
خدمات پذیرش و تحویل دستگاه در محلثبت سفارش تعمیر
+