انواع سوکت دیواری

  جهت اتصال کابل شبکه به کامپیوتر (کارت شبکه) از انواع سوکت دیواری شبکه استفاده می شود. انتهای هر دو طرف کابل شبکه اصولاً سوکت شبکه می خورد. سوکت شبکه را RJ45 (مخفف Registered Jack) نیز می‌گویند. سوکت شبکه یا RJ45 یک سوکت ۸ پین است که با دو نوع متد رنگ‌بندی، ۸ رشته سیمِ کابل شبکه در آن قرارگرفته و به سوئیچ، روتر، پچ پنل و هر چیزی که قسمت مادگی RJ45 داشته باشد متصل می‌شود. شکل ظاهری سوکت شبکه شبیه به سوکت کابل تلفن است اما سوکت شبکه از سوکت تلفن کمی بزرگتر و پهن‌تراست زیرا باید ۸ سیم را در درون خود جای دهد. البته نیازی به وجود تمامی این هشت سیم نیست. چون با ۴ سیم نیز می‌توان تا پهنای باند ۱۰۰ مگابیت را پشتیبانی کرد. در دو سر کابل شبکه باید سوکت RJ45 وجود داشته باشد. کابل شبکه توسط همین سوکت به کارت شبکه دستگاه‌های مختلف متصل می‌شود. روی هر کارت شبکه یک پورتLAN  وجود دارد که همان کارت شبکه است.

در بخش بعد یکی از شیوه‌های سوکت‌زنی به اختصار آموزش داده می‌شود:

برای سوکت زدن لازم است ابتدا سیم سبکه را توسط سیم لخت کن به اندازه ۳ الی ۵ سانت از پوسته جدا کنیم. ( اگر می‌خواهید از محافظ سوکت استفاده کنید قبل از لخت کردن آن را  از سیم عبور دهید). سپس سیم‌های بهم تنیده شده را از یکدیگر جدا کرده و کاملا صاف میکنیم. پس از این کار سیم‌ها را طبق استاندارد کنار هم قرار می‌دهیم. دو استاندارد موجود جهت قرار دادن سیم شبکه در سوکت عبارتند از: استاندارد T568A و T568B. این دو استاندارد در اصل تفاوتی با یکدیگر ندارند ولی استاندارد T568B بیشتر استفاده می‌شود.

توجه داشته باشید که اگر سیم‌های سوکت را به شکل مساوی به رنگ‌های دلخواه سوکت کنید ارتباط برقرار خواهد شد اما جهت عیب‌یابی و پیروی از استاندارد حتما از استاندارد B جهت سوکت زدن استفاده کنید.

بعد از این کار، سیم‌ها را بر اساس استاندارد کنار هم قرار داده و با یک انگشت پوسته سیم و محل جدا شدن سیم‌ها را محکم نگه میداریم تا ردیف‌های آن به‌هم نخورد. سپس قسمت اضافه سیم را با سیم چین یا قیچی قطع می‌کنیم.  بعد ار این کار،  سیم‌ها رو با دقت بدون اینکه ترتیب استاندارد به‌هم بخورد وارد سوکت می‌کنیم. در آخرین مرحله، بعد از اطمینان از ورود تمامی سیم‌ها به انتهای سوکت و قرارگیری قلاف سیم در قسمت محافظ سیم سوکت، سوکت را با استفاده از آچر پرس می‌کنیم. با انجام این عمل در طرف دیگر سیم شبکه آماده است.

مطالب مرتبط

فهرست
خدمات پذیرش و تحویل دستگاه در محلثبت سفارش تعمیر
+