021-62948

جستجو
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
اشتراک گذاری

آموزش تراز کردن یخچال

بخشی از مشکلات و ایرادهای عملکردی یخچال، ناشی از نصب اشتباه این دستگاه و تراز نبودن آن است. یخچالها باید روی یک سطح صاف نصب شوند و شیب آنها در قسمت جلویی و پشتی مناسب باشد. اگر نصب یخچال به درستی انجام نشود و یا به هر دلیلی این دستگاه از حالت تراز خارج شود، عملکرد آن مختل می گردد. مثلا ممکن است بر اثر نشتی گاز یخچال، سرمای یخچال کم شده و حتی مواد غذایی فاسد شوند که در مطلب تنظیم دمای یخچال نیز آن را بررسی کرده ایم.

از طرفی تراز نبودن یخچال، موجب افزایش مصرف برق این دستگاه نیز می شود. در واقع اگر بخواهیم بهترین عملکرد را از یخچال دریافت کنیم، باید ضمن رعایت شیب، دستگاه را به طور کامل تراز کنیم. در این مقاله ضمن آموزش تراز کردن یخچال ، نکاتی را در مورد نحوه انجام این کار و چگونگی تشخیص تراز بودن یخچال به شما ارائه می دهیم.

تراز کردن یخچال

تراز کردن یخچال چگونه انجام می شود؟

برای تراز کردن و تنظیم ارتفاع و شیب یخچال، باید پایه های جلویی تنظیم شوند. اولین کاری که باید برای این منظور انجام دهید، این است که پایه ها را هماهنگ کنید. پایه ها باید طوری تنظیم شوند که درب یخچال موقع باز شدن ثابت بماند و بسته نشود. اقدام بعدی که باید برای تراز کردن یخچال انجام دهید، بالا آوردن پایه هاست. این کار را تا جایی انجام دهید که یخچال کمی به سمت عقب شیب پیدا کند. اگر در این حالت درب را باز کنید، به آرامی بسته می شود. همچنین باید شبکه قسمت جلو در زیر یخچال را باز کنید.

این بخش دارای چند پیچ است که برای باز کردن آنها می توانید از دفترچه راهنمای یخچال کمک بگیرید. در نهایت نوبت به تنظیم شبکه پشتی یخچال می رسد. البته برخی یخچال ها غلطک هایی دارند که می توان از آنها برای تراز کردن یخچال و تنظیم ارتفاع استفاده کرد. کافی است پایه های تراز را بچرخانید تا ارتفاع یخچال یا یخچال فریزر شما به خوبی تنظیم شود. بهتر است از فرد دیگری بخواهید که یخچال را به سمت عقب هول بدهد تا بتوانید پایه ها را راحت تر تنظیم کنید.

مراحل تراز کردن یخچال فریزر

برای این که راحت تر یخچال خود را تراز کنید، می توانید به ترتیب زیر عمل کنید:

  1. با استفاده از یک پیچ گوشتی تخت، پایه یخچال را بچرخانید. چرخش در جهت عقربه های ساعت، پایه ها را بالا می برد و برعکس آن، پایه ها را به سمت پایین هدایت می کند.
  2. برای اطمینان از تراز شدن یخچال به صورت درست و بی نقص، باید از “ابزار تراز” استفاده کنید.
  3. تراز را بالای یخچال فریزر یا روی یکی از قفسه های آن قرار دهید.
  4.  مطمئن شوید که مایع وسط ابزار تراز، کمی به جلو متمایل شده است.
  5.  پیچ پایه ها را تا جایی شل و سفت کنید که مایع تراز به جلو متمایل شود.
  6. اگر یخچال شما با غلطک تنظیم می شود، باید دنبال پیچ تنظیم در کنار غلطک باشید.
  7. در بیشتر مدل ها می توان پیچ غلطک را با پیچ گوشتی محکم کرد تا قسمت جلویی یخچال بالا بیاید.
  8. با شل کردن پیچ، قسمت جلویی یخچال پایین می آید.
  9. اگر کف آشپزخانه شما هموار نیست، باید برای تراز کردن یخچال خود از چیزی مثل تکه سنگ یا مقوای ضخیم استفاده کنید.
  10. بعد از تراز شدن یخچال، مطمئن شوید که درب یخچال هم تراز شده و به درستی باز و بسته می شود.

چگونه تراز بودن یخچال را تشخیص دهیم؟

یکی از مراحل عیب یابی یخچال، بررسی تراز بودن دستگاه است. روش های مختلفی وجود دارند که به شما کمک می کنند بدانید یخچالتان به درستی تراز شده است یا خیر. ساده ترین کاری که می توانید انجام دهید این است که موقع قرار دادن یخچال در موقعیت مورد نظر، دو سوم یک لیوان را آب ریخته و آن را روی سقف یخچال قرار دهید. اگر آب در داخل لیوان به صورت صاف ایستاد، یخچال درست تنظیم شده و تراز است.

صاف نبودن آب داخل لیوان، نشان می دهد که یخچال به درستی تراز نشده و باید هرچه زودتر ارتفاع و شیب آن را تنظیم کنید. همچنین می توانید درب یخچال را باز کنید و ببینید چطور بسته می شود. اگر درب خود به خود و به آرامی بسته شود، یعنی یخچال در حالت تراز است. در غیر این صورت، نیاز به تراز کردن یخچال می باشد.

تراز نبودن یخچال و راه کارهای رفع آن

در صورتی که یخچال شما تراز نباشد، فشار زیادی به بخش کمپرسور وارد می ‌شود. بنابراین دستگاه به هنگام کار سر و صدای زیادی ایجاد می‌ کند. حتی ممکن است پس از مدتی در اثر این فشارهای وارده موتور یخچال نیز آسیب ببیند. به همین دلیل برای جلوگیری از خرابی وسیله باید در اسرع وقت به دنبال راه کارهایی برای رفع مشکل باشید. به طور کلی جهت تراز کردن یخچال می ‌توانید یکی از روش ‌های زیر را مورد استفاده قرار دهید:

تراز کردن یخچال با برداشتن شبکه جلویی

برداشتن شبکه جلوی یخچال به تراز کردن آن کمک شایانی می‌ کند. به این منظور نخست لازم است شبکه موجود در قسمت زیرین دستگاه را بردارید. خارج کردن این شبکه با توجه به مدل یخچال شما می ‌تواند متفاوت باشد. در بعضی از مدل ‌ها باید پیچ‌ های تعبیه شده بر روی شبکه را باز کنید. در حالی که در برخی دیگر این کار با باز کردن زبانه ها انجام می ‌گیرد. بهترین کار این است که به سراغ دفترچه راهنمای وسیله بروید و با مطالعه آن از نحوه برداشتن شبکه مطلع شوید.

تراز کردن یخچال با استفاده از پایه ‌های تراز

ترفند دیگر برای تنظیم کردن یخچال این است که از پایه‌ های تراز کمک بگیرید. زمانی که شبکه جلوی دستگاه را برمی ‌دارید، می‌ توانید پایه ‌های تراز را ببینید. البته برای این کار نیاز به یک نیروی کمکی دارید. باید از طرف مقابل درخواست کنید یخچال را مقداری رو به عقب ببرد و در همین حالت نگه دارد. اکنون شما می توانید با استفاده از یک پیچ گوشتی دوسو پایه‌ های یخچال را تنظیم نمایید. اگر بخواهید پایه ‌ها بلندتر شوند، باید آن ها را در جهت چرخش عقربه‌ های ساعت بچرخانید و بالعکس.

تراز کردن از طریق غلطک های تنظیم

روش دیگر برای تراز کردن یخچال استفاده از غلطک‌ های تنظیم است. تراز کردن با استفاده از این تکنیک بستگی به مدل دستگاه شما دارد. زیرا در بعضی از مدل‌ ها به جای پایه‌ های تراز، غلطک ‌های تنظیم مورد استفاده قرار می‌ گیرند. در این ترفند باید غلطک ‌های تنظیم را در جهت عقربه ‌های ساعت بچرخانید تا پایه‌ های وسیله بلندتر شوند. حال اگر بخواهید ارتفاع یخچال کمتر گردد، لازم است غلطک ‌ها را در خلاف جهت عقربه‌ های ساعت بچرخانید.

تراز کردن توسط غلطک و پایه تنظیم

بیشتر یخچال های امروزی به گونه ای طراحی شده‌ اند که همزمان دارای غلطک ‌های تنظیم و پایه تراز هستند. بنابراین می ‌توانید تراز کردن وسیله را به کمک هر دو مورد انجام دهید. کارشناسان مرکز سخت‌ افزار ایران توصیه می ‌کنند ارتفاع یخچال بالاتر از 13 میلی‌ متر نباشد.

به همین دلیل در صورت استفاده از این روش پایه ‌های عقب را به دقت مورد بررسی قرار دهید. سپس ارتفاع آن ها را بر اساس پایه‌ های جلوی دستگاه تغییر دهید. نهایتاً برای تراز کردن یخچال باید پایه ‌ها را تا حدی بالا ببرید که غلطک‌ ها به اندازه کافی از زمین فاصله داشته باشند. نکته مهم دیگر این است که پایه ‌ها بتوانند وزن دستگاه را تحمل کنند.

تراز کردن یخچال در سطوح شیب دار

معمولا کف آشپزخانه‌ در اکثر منازل طوری طراحی می‌ شود که شیب ملایمی داشته باشد. وجود این شیب باعث می‌ شود آب ناشی از شستشوی آشپزخانه به سهولت از محیط خارج شود. تراز کردن دستگاه در سطوح شیب دار قلق‌ های خاص خود را دارد. در چنین شرایطی می ‌توانید از پایه ‌های کوچک مسطح برای تنظیم کردن ارتفاع یخچال کمک بگیرید. این اجسام کوچک شیب کف آشپزخانه را خنثی می کنند. بنابراین وسیله ثابت می ماند و هنگام کار به هیچ وجه تکان نمی خورد.

نمایندگی تعمیرات یخچال پشتیبانی مطمئن

نمایندگی تعمیر یخچال، یک مجموعه منظم و همه جانبه است که توسط مدیریت مرکز سخت افزار ایران و با هدف ترمیم تخصصی انواع مدل های این محصول راه اندازی شده است. با هدف ارتقا سطح کیفی خدمات، این نمایندگی به انواع به روز و پیشرفته ی تجهیزات تعمیراتی مجهز شده است. همچنین پرسنل و تکنسین های فعال در این نمایندگی، از بین مجرب ترین تعمیرکاران لوازم خانگی انتخاب شده اند. این افراد، دوره های تخصصی تعمیرات یخچال را گذرانده اند و با ریزه کاری های این فرایند آشنایی کامل دارند.

از این رو می توان خدمات این نمایندگی را در فهرست با کیفیت ترین ها جای داد. نکته ی ویژه در مورد مرکز مجاز تعمیرات یخچال، خدمات دهی در زمینه تولیدات برندهای مطرح یخچال از جمله ال جی، سامسونگ، پاناسونیک، سونی، توشیبا، شارپ، دوو و … است. گفتنی است نمایندگی تعمیر یخچال در جهت تحقق اصول و اهداف مشتری مداری و فراهم نمودن شرایط راحت تر برای کاربران گرامی، سرویس در محل یخچال را نیز به خدمات خود افزوده است.

5/5(1 امتیاز)

کاربر گرامی جهت اطلاع از هزینه ی تعمیرات با شماره های 02154114 ، 02162948 تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *