021-62948

جستجو
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
اشتراک گذاری

تعمیر مادربرد

تعمیر مادربرد نیاز اساسی و ضروری دنیای الکترونیکی امروز است. دنیایی که پر شده از انواع لپ تاپ ها،PCها و بسیاری از دستگاه هایی که مادربرد حکم سیستم عصبی آنها را دارد و بدون وجود آن عملا نمی توانند کاربری داشته باشند. مادربورد از قطعات اساسی کامپیوتر است و سایر قطعات به نحوی ‏با مادربرد در ارتباط هستند. مادربرد به نوعی میزبان تمامی قطعات حیاتی کامپیوتر است و کانکتور و اسلات بیشتر قطعات روی این برد تعبیه شده اند. به همین دلیل هم تعمیر مادربرد کار ساده ای نیست و حساسیت های ویژه دارد.

نمایندگی تعمیرات مادربرد

مادربرد به عنوان قلب سیستم های کامپیوتری، واحد پردازنده مرکزی، حافظه RAM ، کارت گرافیک، کارت های صدا و شبکه را بر روی خود دارد و به همین دلیل از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. این قطعه همچنین محل قرارگیری قطعه بسیار مهمی تحت عنوان بایوس است. بنابراین بدیهی است که خرابی مادربرد تا چه اندازه بر روند عملکردی سیستم تاثیر منفی گذاشته و آن را مختل می کند.

عیب یابی و تعمیر مادربرد هم به همین دلایل، حساسیت بسیار بالایی داشته و باید توسط افراد دوره دیده و ماهر انجام شود. نمایندگی تعمیرات مادربرد در مرکز سخت افزار ایران، یک مجموعه حرفه ای است که خدمات ترمیم این قطعه را در تخصصی ترین سطح به کاربران ارائه می دهد. به دلیل استفاده از تجهیزات پیشرفته و متدهای نوین تعمیراتی، می توانید از ترمیم برد لپ تاپ، کامپیوتر یا آل این وان خود در مرکز تخصصی مادربرد اطمینان کامل داشته باشید.

نمایندگی تعمیرات مادربرد

این مطلب برای شما مفید است : تعمیرات تخصصی مادربرد لپ تاپ

علائم خرابی مادربرد

لازمه تعمیر مادربرد این است که شما با علائم خرابی این قطعه به خوبی آشنا باشید. در این صورت می توانید ایرادات آن را به موقع تشخیص داده و اقدامات تعمیری لازم را انجام دهید. یکی از اصلی ترین نشانه های خرابی مادربرد، کار نکردن کامپیوتر یا لپ تاپ است. به این معنی که دستگاه روشن می شود و صدای کار کردن فن نیز به گوش می رسد، اما نمایشگر روشن نمی شود. گاهی هم صدای هارد به وضوح شنیده می شود که در این صورت نیز به احتمال زیاد ایراد از مادربرد است.

اگر هریک از این موارد را به صورت مکرر در سیستم مورد استفاده خود مشاهده کردید، بلافاصله اقدام به تعمیر مادربرد کنید. در این حالت، معمولا چیپ های مادربرد دچار ایراد شده اند و یا اسلات های هارد و سایر قطعات دچار شکستگی یا خمیدگی شده اند. فراموش نکنید که عدم تعمیر مادربرد در زمان مناسب و تداوم مشکلات این قطعه، می تواند زمینه ساز بروز ایراداتی در سایر بخش های دستگاه شود.

تعمیر مادربرد

خدمات تخصصی تعمیر مادربرد

تعویض چیپ مادربرد

پیش تر اشاره کردیم که یکی از دلایل خرابی مادربرد ، معیوب شدن چیپ های این قطعه است. معمولا در این شرایط، تنها با تعویض چیپ های شمالی یا جنوبی می توان مادربرد را تعمیر کرده و ایرادات آن را برطرف نمود. برای تعویض چیپ در تعمیرات مادربرد ، باید اول زیر و روی چیپ با حرارت مشخصی گرم شود. پس از این که پایه ها ذوب شدند، باید چیپ با استفاده از پنس مخصوص از مادربرد جدا شود.

سپس سطح چیپ تمیز شده و اضافات پایه قبلی جمع می گردد. در مرحله بعدی، سطح چیپ با یک لایه نازک خمیر فلاکس پوشانده می شود و داخل گیره ای مخصوص قرار می گیرد. پس از نصب شابلون در بالای چیپ، توپ قلع متناسب با چیپ و شابلون روی کل بخش های آن ریخته می شود. در نهایت سوراخ های خالی با برس مخصوص تمیز خواهند شد. معمولا پس از انجام این عملیات، عملکرد مادربرد به حالت عادی باز خواهد گشت.

تعویض قطعات SMD

smd جزء مهم ترین بخش های مادربرد است که اجزایی همچون مقاومت، خازن، سلف، دیود، ترانزیستور و … دارد. خرابی هریک از این اجزا، باعث ایجاد اتصالی و اختلال در عملکرد سیستم می شود. نکته قابل توجه این است که عیب یابی مادربرد و قطعات اس ام دی در این شرایط کار راحتی نیست و نیاز به تخصص و مهارت بالایی دارد. اگر عیب یابی و تعویض قطعات smd به درستی انجام شود، می توان بسیاری از ایرادها و مشکلات مادربرد و رایانه را برطرف کرد. بهتر است برای این منظور از تکنسین های باتجربه تعمیرات مادربرد کمک بگیرید.

تعمیر سوکت cpu مادربرد

گاهی لازم است که برای برطرف کردن ایرادات مادربرد، سوکت پردازنده ترمیم یا تعویض شود. این سوکت، یکی از چندین پورتی است که در مادربرد تعبیه می شود و به دلیل بی احتیاطی، ممکن است خمیده شده یا بشکند. اگر تعداد پایه های آسیب دیده محدود باشند، امکان تعمیر سوکت CPU وجود دارد. در غیر این صورت، سوکت باید به طور کامل تعویض و با یک سوکت جدید جایگزین شود. تلاش و اولویت تیم تعمیرات مادربرد، تعمیر سوکت پردازنده است. اما در صورت نیاز به تعویض، همکاران ما تنها از نمونه اورجینال استفاده می کنند.

رفع قطع شدگی مدار مادربرد

یک دیگر از اقداماتی که در روند تعمیر مادربرد انجام می شود، رفع قطع شدگی مدار است. آسیب دیدگی مدارها و پدهای مادربرد، باعث مختل شدن روند کاری این قطعه شده و سیستم را نیز با مشکل مواجه می کند. خط و خش های ناشی از باز و بسته کردن مادربرد، بی دقتی در پیچ کردن مادربرد، استهلاک و موارد دیگر، باعث آسیب دیدگی این پدها و مدارها می شوند. در این شرایط، کارشناسان تعمیرات مادربرد اقدام به ترمیم و یا تعویض مدارها و پدها می کنند تا ایرادات عملکردی برد اصلی هم برطرف شوند.

تعویض کنترلرهای io ، pwm ، usb ، lan  هم جزء مراحل تعمیر مادربرد است که انجام آن بسیار حساس و البته سخت است. پورتهای مادربردهای جدید توسط چیپ اصلی هدایت و کنترل می ‌شوند و دارای کنترلر جداگانه نیستند. اگر هرکدام از این کنترلرها از کار بیفتند یا درست کار نکنند، ممکن است شاهد ایجاد مشکلاتی همچون خرابی و یا قلع مردگی چیپ در مادربرد باشیم. تعویض کنترلرهای مادربرد، توسط تیم تعمیرات مادربرد و به شکل تخصصی و حرفه ای انجام می شود. پس از این که کنترلرهای آسیب دیده شناسایی شدند، عملیات ترمیم و یا تعویض آنها انجام می شود تا مشکل و ایراد برد اصلی سیستم به نحو احسن برطرف گردد.

تعمیر مادربرد کامپیوتر

گاهی باید برای تعمیر کامپیوتر، مادربرد را تعمیر یا حتی تعویض کرد. اگر تعمیر مادربرد به درستی انجام شود و خطایی در مراحل آن صورت نگیرد، بسیاری از مشکلات عمکردی رایانه برطرف می شوند. برد اصلی که آن را با عنوان مادربرد می شناسیم، قطعه ای مهم و استراتژیک است که قطعاتی همچون هارد، رم، کارت های گرافیک، صدا، شبکه و … روی آن نصب می شوند. اگر پس از روشن شدن کامپیوتر و شنیدن صدای فن، مانیتور شما هیچ تصویری ارائه نداد، احتمالا ایراد از مادربرد است.

 البته خرابی این قطعه علائم دیگری هم دارد که ممکن است با علائم خرابی دیگر قطعات مشترک باشند. خوشبختانه برد قطعه ای قابل تعمیر است؛ مگر این که سوخته باشد و یا به دلایلی همچون سولفاته زدن و … نتوان آن را تعمیر کرد. در این صورت تیم تعمیرات کامپیوتر، مادربرد را با نمونه جدید جایگزین می کنند تا مشکل حل شود.

اهمیت تعمیر مادربرد

مادربرد در حقیقت یک مدار الکتریکی است که بخش‌های گوناگون PC مانند واحدپردازنده مرکزی، حافظه دسترسی اتفاقی (RAM) و… بر روی آن سوار می‌شوند و بلاک‌های بسیار کاربردی و مهم دیجیتالی نظیربایوس(BIOS) در آن قرار گرفته‌اند. تعمیر مادر برد به این دلیل از اهمیت ویژه ای برخوردار است که  خرابی و کوچکترین اختلال در این قطعه به طور کلی دستگاه را از عملکرد می اندازد و مشکلات جدیدی را به دنبال خاهد داشت.

 

چگونگی تعمیر مادربرد

برای تعمیر مادربرد پیش از هر اقدامی باید درباره هر یک از اجزای این قطعه شناخت داشته باشیم. توجه کنید که این مرحله حتی از اعمال تعمیرات هم مهمتر است، زیرا شناخت قطعات مادربرد در حقیقت پیش نیاز یک عیب یابی صحیح و کارآمد است.. متخصصان و کارشناسان باید به خوبی با کارکرد هر یک از این بخش ها آشنایی داشته باشند تا بتواند در هنگام تعمیر مادربرد عملکرد صحیح مادر برد را از نا صحیح به خوبی تمیز دهد.

پیش نیازهای تعمیر مادربرد

هر کارشناس و تکنسینی برای اعمال تعمیر مادربرد باید بتواند ساختار و بدنه اصلی مادربرد را موشکافانه بررسی کند. این بررسی ها پیش نیاز هایی دارد که به بخش از آن اشاره می کنیم.

بیشتر بخوانید: تعمیرات تخصصی مادربرد کامپیوتر

 • عیب یابی بخش پردازنده CPU و اشکالات متداول آن
 • عیب یابی بخش رم RAM و عیوب متداول که مین برد تصویر نمی دهد
 • پروگرام کردن بایوس مادربرد و طریقه دانلود و رایت روی آی سی Bios
 • روش ها و قلق های تعمیر مادربرد گیگابایت و ایسوس از پرفروشترین های بازار ایران
 • شناخت تستر پردازنده CPU TESTER و کار با تستر رم
 • شناخت مادربردهای دستگاه های ATM و دستگاه های صنعتی
 • شناخت ابزارهای تعمیرات اینفرارد، پروگرامر، انواع شابلون، فیکسچر و . . .
 • شناخت انواع مادربورد از لحاظ ساختار و رتبه بندی در ساپورت پردازنده ها مانند: Intel ,ASUS ,GIGA ,MSI ,SOLTECK ,ELITE
 • توانایی بررسی مین بردهای مختلف از لحاظ قدرت و کارایی
 • شناخت قطعات SMD الکترونیک روی مدار مین برد کامپیوتر
 • نحوه ولتاژ گیری مادربرد تا رسیدن به عیب
 • نقشه خوانی مدار و روش های مسیریابی برد بدون نقشه

دیگر خدمات مربوط به تعمیر مادربرد

آنچه در این بخش  بررسی می شود تنها بخشی از خدمات مربوط به تعمیر مادربرد در مرکز سخت افزار ایران است. به دلیل کارایی و ویژگی ها و اهمیت بسیار بالایی که این قطعه دارد، عنوان بندی تمام خدمات مربوط به تعمیر مادربرد کمی گیچ کننده و طاقت فرساست. مادربرد قطعه ای است که امروزه فقط در لپ تاپ و PC کاربرد ندارد بلکه در سایر دستگاه های الکترونیکی نیز وجود دارد که باید نسبت به آنها شناخت کافی داشت.

کاربر گرامی چنانچه مشکل شما در این لیست گنجانده نشده بود می توانید با روابط عمومی مرکز شخت افزار ایران د تماس حاصل کنید و برای  تعمیرات مادربرد  اقدامات لازم را پیاده کنید.

 • شابلن کاری چیپ مین برد و ریبال کردن چیپ شمالی و جنوبی
 • عیب یابی آی سی I/O و اهمیت این آی سی روی مدار مین برد
 • تعمیر مین بردهایی که تصویر نمی دهند
 • تعمیر مادربرد هایی که هنگ می کنند و بعد از ساعتی خاموش می شود
 • رفع عیبی که کارت PCI‌ و کارت گرافیک برای مین برد بوجود آورده است
 • تعمیر مادربردهای سرور و مین بردهای مینی کیس ها
 • عیب یابی چیپ شمالی و چیپ جنوبی مادربرد
 • عیب یابی مین بردهایی که تک چیپ هستند
 • در آوردن و جا زدن آی سی های مین برد
 • تعویض اسلات گرافیک و پورت های خروجی
 • تعمیر کامپیوتر که در اثر اسمبل کردن ناهمگون ایراد دار شده است

تعمیرات مادربرد در مرکز سخت افزار ایران

تعمیر مادربرد از جمله خدمات مرکز سخت افزار ایران است که با حضور برترین متخصصین این حوزه انجام می شود. برای تکنسین های این مرکز فرقی ندارد که مادربرد اختصاصا در چه دستگاهی تعبیه شده است. کارشناسان ارشد و تکنسین های با تجربه و متخصص با شناخت کافی از همه اجزای مادربرد و همه انواع مادربرد، هر آنچه را که تعمیر مادربرد نیاز داشته باشد در اختیار دارند و هیچ محدودیتی ندارند. کیفیت برتر خدمات رسانی این مرکز و رضایت مشتری نقطه قوت انگیزه کارکنان ماست.

تعمیرگاه مرکزی مادربرد / تعمیرگاه مرکزی بازیابی اطلاعات / تعمیرگاه مرکزی آل این وان / تعمیرگاه مرکزی تی وی مانیتور / تعمیرگاه مرکزی ویدئو پروژکتور / تعمیرگاه مرکزی نوت بوک / تعمیرگاه مرکزی لپ تاپ / تعمیرگاه مرکزی موبایل / تعمیرگاه مرکزی تبلتتعمیرات لپ تاپ / تعمیرات ups

4.4/5(28 امتیاز)

کاربر گرامی جهت اطلاع از هزینه ی تعمیرات با شماره های 02154114 ، 02162948 تماس بگیرید.

29 پاسخ

 1. سلام روز بخیر من یک کارت گرافیک دارم سیستم روشن بود و روش یه پیچ فلزی افتاد و تصویر رفت تست کردم چیپ گرم میشه ولی تصویر نمیده و zotac 2گیگ 128 بیت هست تعمیر میشه ؟

  1. روز به خیر دوست عزیز،
   تکنسین باید دستگاه شما را از نزدیک بررسی کنند. لطفا به یکی از شعب ما مراجعه کنید. برای دریافت خدمات غیز حضوری با شماره 1662 تماس بگرید.

 2. سلام
  من یک مادربورد گیگا دارم دوسه تا پایه های سی پی یوش خراب شده میتونید درست کنید ؟؟
  باید کجا بیارم چکار کنم؟

  1. روز به خیر دوست عزیز،
   کیش سما باید توسط تکنسی از نزدیک بررسی شود، با شماره 1662 تماس بگیرید راهنمایی های لازم را در این خصوص دریافت کنید.

 3. سلام من یه کیس با مادربورد مدل GA-H61M-S2PT LGA 1155 Motherboard
  دارم که مشکل پیدا کرده کلا سیستم بال نمیاره. گفتن بهم مادربورد ایراد داره. تعمیر ممکنه؟ هزینه اش چقدر هست به صرفه هست

  1. سلام دوست عزیز.دستگاه شما باید توسط تکنسین مورد بررسی قرار گیرد.لطفا با شماره های ثبت شده در سایت تماس بگیرید

 4. سلام خسته نباشین مینی کیس اج پی مدل 8300 دارم کلا تصویر نمیاد usb هاش کار نمیکنن لااقل وارد تنظیمات بایوس بشم آیا قابل حل هستش و چطوری میتونم ارسال کنم خدمتتون برای تستش

 5. سلام و عرض ادب
  من وقتی سیستمو روشن میکنم چراغ قرمز vga مادربرد روشن میشه و تصویر ندارم چراغ موس و کیبرد هم روشن نمیشه. تست کردیم به احتمال زیاد مشکل از مادربرد هست. و فکر میکنم مشکل نرم افزاری باشه و مدتی بعد از آپدیت بایوس پیش اومده باشه که البته با ریست توسط باطری CMOS و اتصال بیرون کیس هم حل نشد، آیا راهی هست که مشکل حل بشه؟

  1. سلام من هم دقیقاً همین مشکل دارم با مادربرد b350
   تونستید سیستم اوکی کنید یا نه؟؟؟
   خیلی ممنون میشم راهنمایی کنید

 6. سلام وقت بخیر من مادربرد tuf b550 asus دارم هیچ مشکل خاصی نداره اما جدیدا یک صدای با فرکانس بالا از مادربرد میاد که خیلی آزاردهنده است تحقیق که کردم اسمش کول وین آیا راهی هست که ایرادش حل بشه ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *