021-62948

جستجو
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
اشتراک گذاری

تفاوت پنل va و ips

مقایسه پنل va و ips از جمله مواردی است که در زمان خرید تلویزیون لازم است به آن توجه کنیم. توجه به نوع پنل تلویزیون به شما کمک می کند انتخاب بهتره داشته باشید. گاهی حتی می توان گفت که پنل تلویزیون از هر چیزی در مورد آن مهم تر است. فن آوری های مختلف در پنل تلویزیون، اثرهای مختلفی  بر کیفیت تصویر دارند. پنل va و ips دو نوع از رایج ترین پنل های تلویزیون است که هر کدام مزایا و معایب خود را دارد. لازم است در اینجا بگوییم که نوع انتخاب شما بستگی به نیاز و نوع استفاده تان از تلویزیون دارد.

تفاوت پنل va و ips

خدمات تعمیر تلویزیون در مرکز سخت افزار ایران ، شماره تماس 54114-021 و 62948-021

مقایسه پنل va و ips

تقریبا همه صفحه های نمایش دارای پنل LCD هستند و با نور LED روشن می شوند. از رایج ترین پنل های LCD می توان پنل va و ips را نام برد.

  • پنل IPS چیست؟

IPS مخفف In Plane Switching است. در پنل IPS، کریستال ها موازی با صفحه هستند.

  • پنل VA چیست؟

VA مخفف vertical alignment است و از کریستال های عمودی استفاده می کند و برای عبور نور کج می شوند.

تفاوت پنل va و ips

با توجه به این توضیح ها، اصلی ترین تفاوت پنل va و ips در نسبت زاویه دید و کنتراست است و این زاویه دید و کنتراست روی کیفیت کلی تصویر اثر می گذارد.

تفاوت پنل va و ips؛ کنتراست

کنتراست پنل VA از پنل IPS بسیار بهتر است. البته پنل IPS برای جبران ضعف در کنتراست از تکنولوژی لوکال دایمینگ استفاده کرده است اما حتی با استفاده از این تکنولوژی نیز باز هم ضعف هایی دارد، مثلا IPS قادر نیست رنگ مشکی را به اندازه عمق پنل VA تولید نماید.

حالا اگر شما می خواهید از تلویزیون تان بیشتر در محیط تاریک استفاده کنید، پنل VA بخرید تا بتواند سیاهی عمیق را در محیط تاریک ایجاد کند. اگر هم از تلویزیون خود در فضای تاریک استفاده نمی کنید، پنل IPS از پنل VA بهتر است. دلیل این موضوع آن است که این تفاوت کنتراست در تاریکی تقریبا مشخص نیست و بنابراین لزومی ندارد از پنل VA استفاده کنید.

مقایسه پنل va و ips

خدمات تخصصی مرکز سخت افزار ایران: تعمیر بک لایت تلویزیون

تفاوت پنل va و ips؛ زاویه دید

زاویه دید پنل IPS بسیار بهتر از VA است، زیرا تصویر در زوایای باز هم دقیق مشخص است اما پنل VA در زوایای باز عملکرد خوبی ندارد.

نکاتی بیشتر در مورد تفاوت پنل va و ips

تا اینجا تفاوت های اساسی بین VA و IPS را گفتیم، اما اگر می خواهید جزئیات بیشتری را در مورد هر یک از این پنل ها بدانید، توصیه می کنیم که ادامه مطلب را نیز با ما همراه باشید.

ویژگی های پنل IPS

پنل IPS ثابت ترین و دقیق ترین رنگ ها را نشان می دهد. زاویه دید آن 178 درجه است که با این وجود شما آن را از هر زاویه نگاه کنید، تصویر را با کیفیت و کنتراست بدون تغییر می بینید. این پنل ها برای بسیاری از گیمرها با وجود نرخ تاخیر 4 میلی ثانیه ای همچنان رضایت بخش است.

نقطه ضعف اصلی مانیتورهای IPS، سطح درخشندگی آن هاست. همان طور که گفتیم این پنل برای اتاق های تاریک مناسب نیست. غیر از دلیلی که در بالا گفتیم، مشکل دیگر آن است که درخشندگی مانیتور از گوشه های صفحه دیده می شود که مناسب نیست، هرچند قابل تحمل است، زیرا فقط در تاریکی و نیز در تنظیمات روشنایی بالا موجب آزار می شود.

تعمیرات لوازم خانگی در مرکز سخت افزار ایران: تعمیر پنل تلویزیون

ویژگی های پنل VA

پنل های VA همان طور که گفتیم کنتراست بالاتری از IPS دارند و حتی مدل های گران تر VA، کنتراست بالاتری در مقایسه با مدل های VA ارزان تر دارند. این کنتراست بالا رنگ مشکی را عمیق تر می کند و رنگ سفید را نیز روشن تر نشان می دهد. البته باید بگوییم که تغییر پیکسل از مشکی به قسمت های روشن تر به زمان بیشتری از IPS نیاز دارد. به دلیل سرعت پایین انتقال رنگ در پنل VA در زمان تماشای صحنه های تاریک، لکه های مشکی مورد توجهی در پشت اشیایی که سریع حرکت می کنند، دیده می شوند. این نقطه ضعف باعث می شود که گیمر در زمان اجرای بازی رقابتی، حواسش پرت شود.

به هر حال، نسبت کنتراست بالا برای خیلی از گیمرها اهمیت دارد و این اهمیت باعث می شود که لکه های مشکی را برای آنان بی اهمیت کند.

امتیاز شما به این نوشته

کاربر گرامی جهت اطلاع از هزینه ی تعمیرات با شماره های 02154114 ، 02162948 تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *