1. خانه
  2. آموزش
  3. آموزش تمیز کردن هد پرینتر

آموزش تمیز کردن هد پرینتر

آموزش تمیز کردن هد پرینتر یکی از آموزش هایی است که می تواند کمک کند تا شما کاربر عزیز کیفیت چاپ خود را اتقا ببخشید. هد در پرینتر قطعه مهمی است که با کیفیت چاپ ارتباط مستقیمی دارد. اگر در پرینتر شما کارتریج جوهر و هد چاپگر از هم جدا است، می توانید با تمیز کردن هد، کیفیت چاپ را ارتقا بدهید.

وقتی کیفیت چاپ افت می کند، یکی از ترفند هایی که برای حل این مشکل اجرا می شود، تمیز کردن هد پرینتر است. اما به یاد باشید تمیز کردن هد پرینتر برای افزایش کیفیت چاپ یا بازگرداندن کیفیت چاپ، زمانی موثر خواهد بود که مشکل دقیقا کثیفی هد باشد و لاغیر. در غیر این صورت با تمیز کردن هد قطعا مشکل حل نخواهد شد و لازم است که علت بی کیفیتی چاپ را در سایر بخش های پرینتر جست و جو کنید.

تمیز کردن هد پرینتر

تمیز کردن هد پرینتر چه قدر اهمیت دارد؟

تمیز کردن هد پرینتر فرایندی موثر و مهم است. اما توجه کنید که این فرایند زمانی باید انجام شود که کیفیت چاپ افت کرده و شما مطمئن هستید نازل های پاشش جوهر مسدود شده اند. هد کثیف در چاپ خطوط اضافی ایجاد می‌کند و نیاز به پاک سازی دارد. برای تمیز کردن هد پرینتر نباید هدها را از هم جدا کرد، زیرا هد ها به صورت میلیمتری و دقیق باید جایگذاری شوند و معمولا کاربر نمی تواند این کار را انجام دهد.

یادآوری این نکته ضروری است که در فرایند پاک کردن هد پرینتر یا Head Cleaning جوهر زیادی مصرف می شود و به طور کلی این فرایند ناگزیر از مصرف زیاد جوهر است؛ پس مطمئن شوید که هد کثیف است و تنها در شرایط اضطرار این کار را انجام دهید. این نکته را هم بدانید که هنگامی که کارتریج خالی است، نمی توانید هد را پاک کنید.

روش های تمیز کردن هد پرینتر

روش اول

در این روش برای تمیز کردن هد پرینتر باید دستگاه را خاموش کنید. در این حالت هد سفت می شود و در یک جا قرار می گیرد. برای اینکه بتوانید آن را تکان دهید باید هد را از حالت قفل شده خارج کنید. پس پرینتر را روشن کرده و به محض حرکت هد، سیم برق چاپگر را از پریز برق بیرون بکشید. اکنون هد قابل حرکت است. دستمال خیسی را زیر سری چاپگر بکشید. با یک دست محکم نگه دارید و با دست دیگر سری را به آرامی به جلو و عقب حرکت دهید. سپس مکانی را که در حالت خاموش، هد در آن قرار می‌گیرد، هم پاک کنید، زیرا گرد و خاک یا جوهر خشک شده در آنجا هم قرار می‌گیرد. با اتمام فرایند تمیز کردن هد پرینتر ، سیستم را به برق وصل کنید و کیفیت چاپ را بررسی کنید.

روش دوم

در روش دوم تمیز کردن هد پرینتر از گزینه Head Cleaning دستگاه استفاده می کنیم. در این روش بسته به نوع سیستم رایانه ای که استفاده می کنید، اندکی مسیر اجرا تفاوت خواهد داشت؛  ابتدا تعدادی کاغذ در محل تغذیه کاغذ دستگاه قرار دهید. سپس در سیستم عامل ویندوز روی آیکن پرینتر در نوار وظیفه (Taskbar) پایین سمت راست، کلیک راست کرده و گزینه Head Cleaning را انتخاب کنید؛ در سیستم عامل مک هم از پوشه Applications پرینتر خود را پیدا کرده و OK کنید، سپس روی Head Cleaning کلیک کنید تا پروسه تمیز کردن هد پرینتر آغاز شود. یک دقیقه زمان برای انجام این فرایند نیاز است. در هنگام انجام فرایند پاک کردن هد پرینتر، چراغ پاور چشمک می زند و پس از پایان به رنگ سبز ثابت باقی می ماند.

به این نکات نیز در اجرای این روش دقت کنید:

هرگز در هنگام اجرای Head Cleaning دستگاه را خاموش نکنید، زیرا این کار بسیار آسیب رسان است. پس از اتمام فرایند تمیز کردن هد پرینتر ، نازل های پرینتر را چک کنید. اگر هاشور ها به خوبی چاپ شده اند، روی گزینه Finish کلیک کنید. در غیر این صورت یک بار دیگر فرایند پاک کردن هد را با گزینه Clean انجام دهید. در صورتی که همچنان کیفیت خوبی ندارید، دستگاه را به مدت شش ساعت خاموش کنید. بعد دوباره هد را پاک کنید. اگر باز هم کیفیت دستگاه خوب نبود، به احتمال زیاد کارتریج دستگاه شما مشکل دارد و باید عوض شود.

مرکز سخت افزار ایران

مرکز سخت افزار ایران یک نهاد معتبر و مجاز است که در حوزه فروش و تعمیرات لوازم الکترونیکی و هوشمند فعالیت دارد. این مرکز با کاربران خود همواره در تعامل است و حوزه نیاز های آنها را به خوبی شناخته است. مرکز سخت افزار ایران به همه کاربران تهرانی و شهرستانی خدماتی ویژه و کاربردی ارائه می دهد.

شعبه مرکزی آن در ستارخان و سایر شعب در میرداماد، سعادت آباد، ولیعصر، پیروزی و رسالت است. همچنین یک شعبه مجاز نیز در شاهین ویلای کرج راه اندازی کرده است. تمام خدمات و سرویس های مرکز سخت افزار ایران همراه با ضمانت نامه های معتبر است. برای دریافت اطلاعات بیشتر تماس بگیرید.

تعمیر موبایل
فهرست
خدمات پذیرش و تحویل دستگاه در محلثبت سفارش تعمیر
+