نکات مهم برای خرید هارد SSD

تعمیر هارد دیسک

نکات مهم برای خرید هارد  SSD به شما کمک می کند تا انتخابی درست و بهینه داشته باشید. امروزه اضافه کردن هارد SSD به رایانه‌ های شخصی یا لپ‌تاپ‌ ها یکی از هوشمند‌انه‌ترین اقداماتی است که هر کاربر می تواند برای افزایش سرعت دستگاه خود انجام دهد. در حافظه های جامد بر خلاف حافظه های مغناطیسی حرکت یا چرخشی وجود ندارد و اطلاعات در بلوک های مشخصی ذخیره سازی می شود. حافظه های جامد خیلی سریع تر از هاردهای مغناطیسی اطلاعات را در اختیار کاربر قرار می دهند. در حقیقت کارایی بالای SSD ها و بالا بودن سرعت دسترسی اطلاعات در این حافظه ها به دلیل بی واسطه بودن دسترسی به داده ها است. این ویژگی ها از جمله مزایای SSD به حافظه های مغناطیسی است. درایو های جامد در کنار اینکه می توانند عملکرد سیستم ها را به طور قابل توجهی افزایش بدهند، جانی تازه به پیکره سیستم های قدیمی نیز می دهند. ارتقاء مقرون به صرفه در جهت افزایش کارایی سیستم های قدیمی یک راهکار منطقی است و انتخاب SSD ها راهکاری کاربردی و مفید برای انجام این کار است.

نکات مهم برای خرید هارد SSD

برای خرید هارد SSD به چه نکاتی توجه کنیم؟

اگر نکات مهم برای خرید هارد SSD را رعایت کنید، متوجه خواهید شد که انتخاب و خرید اینگونه حافظه ها خیلی هم سخت نیست و تنها کافی است با دانش و اطلاعات صحیح برای خرید اقدام کنید و به گفته های فروشندگان بی توجه باشید و با علم به اینکه هر یک از این حافظه ها چه کاربردی دارند و شما چه انتظاری از این حافظه ها دارید، خرید کنید. نکته مهمی که باید بدانید این است که تمام دیسک‌های سخت جامد خصوصیت مهمی به نام سرعت بالای دسترسی دارند. به همین جهت می توانند بروزرسانی خوبی برای دستگاه شما انجام دهند. در ادامه نکات مهم برای خرید هارد SSD را توضیح می دهیم؛

  1. توجه به سرعت بیشینه‌ بالا (Maximum Speed)

 در دیسک‌های SSD بیشینه‌ سرعت خواندن و نوشتن به ترتیب در حدود 400 و 300 مگابایت بر ثانیه است. هرچند ممکن است این اعداد دقیقاً درست نباشند، گرچه تفاوت زیادی نیز ندارند. با این حال این نکته اولین نکته از نکات مهم برای خرید هارد SSD است که باید به آن توجه کنید.

  1. توجه به سرعت‌های حقیقی بالا

 هرچند این احتمال وجود دارد که تولیدکنندگان SSDها اعداد واقعی مربوط به سرعت خواندن / نوشتن هارد های اس اس دی را اعلام نکنند، با این حال واقعیت این است که در این دست دیسک‌ها سرعت بالا تضمین شده است. برای اطلاع از سرعت های حقیقی هارد ها، باید از وبسایت های معتبر کمک بگیرید.

  1. توجه به سلول‌های چندگانه‌ ذخیره اطلاعات NAND

حافظه های SSD دو نوع دیسک سخت دارند؛ یکی دیسک‌هایی که سلول‌های ذخیره‌ اطلاعات چندلایه (MLC) دارند و دیگری سلول‌های تک‌لایه (SLC). تمایز اصلی بین این دو نوع دیسک سخت این است که در نمونه‌ چندلایه، در هر سلول حافظه می‌توان اطلاعات بیشتری را ذخیره کرد. با وجود مزیت سلول‌های حافظه چندلایه، باید به میزان خطای بیشتر آنها نیز توجه کرد. لذا توصیه می کنیم محصولی بخرید که مجهز به سامانه‌ عیب‌یابی و رفع (ECC) باشد.

  1. پشتیبانی از اتصالات ساتا 3 (SATA III)

یکی دیگر از نکات مهم برای خرید هارد SSD پشتیبانی کردن از اتصالات ساتا 3 (SATA III) است، زیرا همه SSD ها مجهز به جدیدترین سامانه‌ اتصالی ساتا 3 نیستند. نرخ تبادل اطلاعات در انواع اتصال ساتا 1، 2 و 3 به ترتیب برابر با 1.5، 3.0 و 6 گیگابیت بر ثانیه است. برای اطمینان از اینکه SSD از حداکثر پهنای باند ممکن بهره می‌برد، باید این دستگاه از ساتا 3 بهره‌مند باشد. با این حال اگر SSDانتخابی شما اینگونه نیست، می توان از آن چشم پوشی کرد، زیرا اتصالات ساتا 2 یا حتی 1 نیز می‌تواند نیازمندی‌های عموم کاربران را به خوبی برطرف کند.

  1. قابلیت عیب‌یابی و رفع (ECC)

قابلیت عیب‌یابی و رفع (ECC) یکی دیگر از نکات مهم برای خرید هارد SSD است. این قابلیت یکی از کلیدی‌ترین خصوصیاتی است که باید به آن توجه کنیم. به کمک این قابلیت هارد SSD می تواند ایرادات عمومی را تشخیص دهد و رفع کند. SSD هایی که قابلیت عیب‌یابی و رفع دارند قابل اتکا تر از دیگر نمونه‌ها هستند.

  1. اطمینان‌پذیری

منظور از اطمینان‌پذیری این است که به دنبال محصولاتی باشید که شرکت‌های باسابقه در این حوزه تولید و عرضه می کنند. پیشنهاد ما این است که از کمپانی‌های تازه‌کار در این حوزه خرید نکنید، زیرا فناوری ساخت SSDها  بسیار تازه است و تجربه در آن نقش بسیاری دارد. به علاوه می توانید با مراجعه به سایت‌های اینترنتی و مشاهده‌ رتبه‌بندی‌هایی که منتقدین و دیگر کاربران به محصولات داده‌اند، یک انتخاب بهینه داشته باشید. عموماً دیسک‌هایی که حائز 3.5 ستاره و بیشتر از 5 امتیاز شده‌اند یک SSD قابل اطمینان هستند. البته این نکته را نیز فراموش نکنید که ممکن است حتی کمپانی‌های صاحب نام و معتبر نیز SSD های قابل اطمینان با رتبه‌ای کمتر از 3.5 ستاره تولید کند، که باید از خرید آنها پرهیز کرد.

مرکز تعمیرات هارد

مرکز تعمیرات هارد با همکاری مرکز سخت افزار ایران خدمات بسیار متمایز و مفیدی را در حوزه تعمیرات هارد به همه کاربران ارائه می دهد. این مرکز برای ارائه خدمات مختلف در حوزه تعمیرات هارد همه نکات امنیتی را رعایت می کند. تعمیرات هارد حساسیت ها و پیچپیدگی های بسیار زیادی دارد. کمترین و کوچکترین اشتباه در این مسیر می تواند منجر به از دست دادن تمام اطلاعات شود. مرکز تعمیرات هارد به کمک تکنسین های برتر و تجهیزات معتبر بهترین و با کیفیت ترین خدمات و سرویس ها را ارائه می دهد. تمامی سرویس ها و خدمات تضمین شده هستند. می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر تماس بگیرید.

مطالب مرتبط

فهرست
خدمات پذیرش و تحویل دستگاه در محلثبت سفارش تعمیر
+