021-62948

جستجو
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
اشتراک گذاری

خال های تونر روی کاغذ در دستگاه کپی

خال های تونر روی کاغذ، معمولا نشان دهنده بروز مشکل در کارتریج هستند. البته این مشکل، دلایل دیگری هم دارد که در ادامه، آنها را بیشتر معرفی می کنیم. در این حالت، برگه هایی که  کپی می شوند، دارای نقاط و خالهای اضافه هستند. معمولا این لکه ها ناشی از تونر هستند و به دلیل وجود این ماده روی برگه ایجاد می شوند.

اما چرا ذره های تونر، به درستی روی کاغذ چاپ نشده و ایجاد لکه می کنند؟ چطور باید خال های تونر روی  کاغذ در دستگاه کپی را برطرف کرد؟ برای آشنایی با دلایل و راهکارهای این مشکل، ادامه مقاله را دنبال کنید. در صورت نیاز به دریافت خدمات تعمیراتی تخصصی تر در این زمینه هم می توانید از تیم تعمیرات دستگاه کپی در مرکز سخت افزار ایران کمک بگیرید.

ایجاد خال های تونر روی کاغذ

دلایل ایجاد خال های تونر روی کاغذ

به دلایل مختلفی ممکن است ذره های تونر از کارتریج خارج شده و روی غلطک یا سایر بخش های مربوط به چاپ کاغذ بچسبند. در این شرایط، لکه های تونر روی برگه ها میمانند و پس از چاپ، شاهد کاغذی با خال های تونر هستیم. آلودگی غلطک، شیشه و یا سایر بخشهای عبور برگه، دلایل اصلی ایجاد خال های تونر روی کاغذ به شمار می روند. جاگیری نادرست کاغذ در دستگاه فتوکپی هم ممکن است منجر به بروز این مشکل شود.

جالب است بدانید که شکل لکه ها هم در شناسایی علت بروز آنها موثر هستند. اگر بخش های محو غالباً به صورت دایره ای شکل هستند، ممکن است فقط یک برگ کاغذ اشکال داشته باشد. یک مسئله دیگر هم وجود دارد که نباید از آن غافل شوید؛ اگر دستگاه کپی دارای کارتریج یکبار مصرف باشد و به جای تعویض کارتریج، تونر را شارژ کنید، احتمال بروز مشکل تونر ریزی بسیار بالاست. تونر ریزی موجب ایجاد لکه ها و خال هایی در برگه کپی شده می شود.

رفع خال تونر روی کاغذ در فتوکپی

حالا که با دلایل ایجاد خال های تونر روی کاغذ آشنا شدید، باید بدانید که چطور این مشکل را برطرف کنید. اگر مسئله ناشی از آلودگی بخش های مختلف دستگاه کپی باشد، نیاز به تمیز کردن این قسمت هاست. نکته بسیار مهم این است که برای تمیز کردن شیشه و غلطک دستگاه کپی، تنها باید از پارچه نرم استفاده کنید.

به هیچ عنوان نباید این بخشها را با اشیاء نوک تیز یا شوینده های شیمیایی تمیز نکنید. این مواد به شیشه و سایر قطعات دستگاه فتوکپی آسیب می رسانند و هزینه تعمیرات فتوکپی را افزایش می دهند. در گام بعدی، باید مطمئن شوید که مشکل تونرریزی در کارتریج وجود ندارد. برای بررسی این مورد و رفع مشکل، باید از یک تعمیرکار مجرب کمک بگیرید.

لکه های تونر روی برگه کپی شده، علامت چه مشکلاتی هستند؟

نقاط و لکه های یکنواخت و افقی

اگر خال های تونر روی کاغذ، در یک خط افقی یکنواخت ایجاد شده باشند، یعنی اتصالات فوم رول و ساختار درام، دچار مشکل شده اند. در واقع فوم رول قطعه ای است که ضایعات روی درام را تمیز می کند. این قطعه در اثر ضربه دچار اختلال می شود و دیگر قادر به انجام وظیفه نخواهد بود.

ایجاد سایه خاکستری در سمت راست یا چپ برگه

این نوع از خال های تونر روی کاغذ در دستگاه کپی، شبیه به شن باخورده هستند. این مورد، ناشی از نازک شدن درام و فرسودگی این قطعه است.

لکه های عمودی در سرتاسر صفحه

چنین اتفاقی زمانی رخ می دهد که پوشش درام در معرض نور خورشید قرار گرفته و دچار اختلال شده باشد. خال های تونر روی کاغذ، اگر به شکل عمودی باشند، به دلیل تابش آفتاب به درام و خرابی این قطعه ایجاد می شوند.

5/5(1 امتیاز)

کاربر گرامی جهت اطلاع از هزینه ی تعمیرات با شماره های 02154114 ، 02162948 تماس بگیرید.