021-62948

جستجو
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
اشتراک گذاری

تعویض درام دستگاه کپی

پیش از پرداختن به آموزش تعویض درام دستگاه کپی، بد نیست نگاهی به ساختار این قطعه و کارکرد آن داشته باشیم. درام یکی از اصلی ترین قطعات دستگاه کپی است که وظیفه انتقال پودر تونر بر روی کاغذ را برعهده دارد. این قطعۀ استوانه‌ای شکل، از جنس آلومینیوم است و روکشی از جنس سلنیوم آن را فرا گرفته است. در دستگاه‌های کپی، درام در درون محفظه‌ای به نام تانک درام یا کارتریج درام قرار می‌گیرد.

نوع درام در کپی‌های سیاه و سفید با دستگاه های کپی رنگی متفاوت است و این موضوع می‌بایست در تعمیر و تعویض درام کپی مد نظر قرار گیرد. یک درام با کیفیت دستگاه کپی با اینکه ممکن است اندکی گران‌تر باشد، ولی به دلیل اینکه نیازی به تعویض مکرر نخواهد داشت، می تواند در درازمدت صرفه جویی در زمان و هزینه خرید مواد مصرفی را به همراه داشته باشد.

به طور کلی درام دستگاه های کپی را باید پس از هر ۵۰ هزار بار چاپ تعویض کرد. در صورت نیاز به دریافت مشاوره های بیشتر می توانید از طریق راه های ارتباطی ذکر شده در وب سایت با کارشناسان ما در واحد تعمیر و تعویض درام دستگاه کپی تماس بگیرید.

آموزش تعویض درام دستگاه کپی

در بخش زیر یک اموزش کلی جهت تعویض درام دستگاه کپی ارائه شده است. توصیه می‌شود در صورت مواجهه با هر گونه اشکال در حین تعویض درام از ادامه کار خودداری کرده و از یک کارشناس کمک بگیرید. (آموزش ارائه شده کلی است و ممکن است با دستگاه شما سازگاری نداشته باشد).

بررسی یونیت درام:

یونیت درام را بررسی نمایید و از این مسئله که شاتر لوله تونر مواد زائد، به آسانی و یکنواختی می چرخد، مطمئن گردید. درام را با آزاد کردن ۴ زبانه آن خارج کنید. توجه داشته باشدی دنده تشخیص کوچک واقع در داخل پوشش به آرامی شل شود.

جداسازی قفل محور درام:

در این مرحله از تعویض درام دستگاه کپی می‌بایست قفل محور درام جدا شده و با استفاده از صفحه تثبیت‌کننده در جهت عقربه‌های ساعت چرخانده شود. در ادامه محور و درام حذف گردد و هردو بخش با قسمت های جدید جایگزین گردد. نمد قرمز اطراف وایپر بلید با احتیاط بررسی شده و از سالم بودن آن اطمینان حاصل شود. تونر موجود بر روی آن نیز تمیز و پاک شود.

باز کردن مجموعه سیم شارژ:

این مرحله از تعویض درام دستگاه کپی اختصاص به باز کردن مجموعه سیم شارژ کرونا) دارد. برای این کار مجموعه سیم شارژ (کرونا) را با باز کردن ۲ پیچ بزرگ طلایی رنگ باز کنید (در سمت چپ و راست). از سمت چپ تمامی مجموعه را خارج نمایید. دو زبانه پلاستیکی را در جای خود قرار دهید (در سمت چپ و راست). زبانه فلزی را در مرکز قرار دهید. در این سه نقطه به آرامی مجموعه را به سمت بالا فشار داده و آن را آزاد کنید. قاب شبکه‌ای شکل را از مجموعه شارژر، با فشار دادن در روی زبانه پلاستیک طرف تماس حذف کنید. تیغه زبانه اره‌ای را تمیز کرده شبکه را تعویض نموده، بلید را با باز کردن ۳ پیچ آزاد سازید و بلید را به سمت بالا آزاد سازید.

گردگیری و تمیز کردن:

در این مرحله از تعویض درام دستگاه کپی، می‌بایست تونر و فنر مارپیچ را تمیز کنید. در ادامه لوله بازگرداننده تونر استفاده شده را تمیز نمایید. سپس با استفاده از جاروبرقی تمام تونرها را مناسب تمیز کنید. از تمیز شدن تمامی چرخ دنده‌ها و فنر مارپیچ از تونر مطمئن شوید. نمد و فوم‌های سیل‌کننده را تمیز کنید. نصب بلید جدید را انجام داده و ۳ پیچ متوسط آن را ببندید.

در صورتی که تیغه به پودر آغشته نشده باشد آن را به صورت سطحی با پودر مخصوص بلید یا پودر بچه آغشته کنید. در ادامه روند تعویض درام دستگاه کپی، قسمت شارژر (کرونا) که تمیز شده است را در محل آن نصب کنید. دقت نمایید که ابتدا سمت راست آن می‌بایست تنظیم گردد و در ادامه لبه سمت چپ تراز گردد. اسلات خود را با زبانه‌ها هماهنگ کنید و آن را به سمت راست فشار دهید. نصب دو پیچ طلایی باقی مانده را نیز انجام دهید.

اندکی گریس در سمت دنده‌های غیر تماسی بر روی درام (OPC) و بر روی قفل محور درام بزنید. درام را در محل خود نصب کنید. جهت قفل شدن محور، آنرا در جهت عقربه های ساعت بچرخانید. دنده تشخیص در داخل پوشش درام را نصب نمایید. در موقعیتی که نشان داده شده است هر دو دنده را نصب نمایید.

این سبب می‌شود تا کپی‌کننده پس از نصب، مجدداً راه اندازی شود. پوشش درام را نصب نمایید. در این حالت، دنده تشخیص، به صورت شل شده در خواهد آمد. نکته آخر آنکه به تعداد دفعاتی که درام تعویض می‌گردد در کنار قاب آن، با رنگی مشخص، علامتی قرار دهید.

درام کپی و اشکالات مرتبط با این قطعه

در این بخش برآنیم تا برخی اشکالات رایج در دستگاه های کپی که به نوعی با درام کپی مرتبط هستند را با شما به اشتراک بگذاریم. در صورت بروز هر کدام از اشکالات زیر می توانید خدمات مرتبط با تعمیر و تعویض درام کپی را با مراجعه به مرکز تعمیرات کپی دریافت نمایید. برخی از شایع ترین اشکالاتی که به نوعی به دلیل بروز ایراد در یونیت درام هستند عبارتند از:

بسته نشدن درب سمت راست کپی:

بروز این اشکال عمدتاً به دلیل آن است که یونیت درام به خوبی در جای خود قرار نگرفته است. علت دیگر این اشکال می تواند خارج شدن ضامن درب از جای خود باشد. در صورتی که مشکل حل نشود احتمالا یونیت درام شکل هندسی خود را از دست داده است که در اینصورت جهت دریافت خدمات مرتبط با تعمیر و تعویض درام کپی به نمایندگی مراجعه نمایید.

کپی پودر دولوپر (پودر سنگین) را به بیرون می ریزد:

زمانی که در کپی پودر دولوپر ریزش دارد احتمالا یا سیم شارژ MC و یا TC کپی خراب و یا پاره شده است. احتمال دیگر آن است که درب کپی اتصال مناسبی ندارد و یا اتصالات شارژرهای درام جرقه می زند. رفع این اشکالات نیز توسط کارشناسان پارت تعمیر درام کپی انجام می پذیرد.

بروز اشکال در دولوپر دستگاه کپی :

بروز اشکال در دولوپر دستگاه نیز می توان به نوعی با درام مرتبط باشد. دولوپر ریزی دستگاه کپی می تواند از عدم اتصال درام به کپی باشد و جرقه زدن یکی از شارژرهای MC و TC باعث ریزش دولوپر در دستگاه فتوکپی می شود. جهت تشخیص این اشکال می توانید با کارشناسان ما در بخش تعمیر و تعویض درام کپی تماس بگیرید.

خروج صدای نابهنجار از دستگاه کپی:

گاهی در اثر استفاده از درام و بلید غیر اورجینال در دستگاه فتوکپی صدا ایجاد می شود. در چنین شرایطی لازم است که اقدامات تخصصی مورد نیاز جهت تعویض درام و بلید پاک کننده کپی توسط کارشناسان تعمیر و تعویض درام کپی بر روی دستگاه پیاده شود.

چسبیدن و گیر کردن کاغذ:

گاه مشاهده شده که کاغذ بر روی درام کپی می چسبد و جدا نمی شود. مهم ترین علت این اشکال می تواند وجود خرابی در ناخنک های درام و مشکل در عملکرد آن باشد. رفع این اشکال نیز توسط کارشناسان مرکز تعمیر و تعویض درام کپی انجام می شود.

روشن شدن چراغ درام و نمایش Drum Error:

زمانی که چراغ هشدار درام روشن شده باشد ممکن است کارکرد کپی از٣٠ هزار برگ عبور کرده باشد. در این وضعیت باید درام را عوض کرد. توصیه می شود پس از این کار دولوپر و بلید را نیز عوض کرد.

چاپ کم رنگ دستگاه کپی:

زمانی که تصویر کپی کم رنگ است چند احتمال وجود دارد: یا پودر دولوپر کارکرد زیادی داشته است و عمرش تمام شده است یا درام دستگاه کپی ضعیف شده است که در هر صورت، برای افزایش کیفیت چاپ می بایست هردوی آنها را عوض کرد.

وجود خطوط سفید در تصویر چاپ شده:

در صورتی که در تصویر چاپ شده خطوط سفید می افتد باید ابتدا سیم شارژهای MC و TC را عوض کنیم. در گام بعدی دولوپر چک شود تا کم نشده باشد. بعد از این دو مرحله باید درام را نیز چک کرد تا در صورت بروز اشکال در آن، تعمیر و یا تعویض درام کپی انجام شود.

شنیده شدن صدای نابهنجاز از دستگاه کپی و خارج شدن برگه سفید:

گاهی درام کپی دنده را خرد می کند که این مسئله سبب چاپ برگ سفید توسط دستگاه می شود. در چنین شرایطی می بایست اقدامات مورد نیاز جهت تعویض درام کپی انجام شود.

تعمیر دستگاه کپی

تعمیرات دستگاه کپی یکی از تخصصی ترین سرویس های ارائه شده توسط کارشناسان و مهندسان مرکز سخت افزار ایران می باشد که با استفاده از برترین ترفندهای عیب یابی و تعمیر و با بهره مندی از پیشرفته ترین تجهیزات انجام می پذیرد. برخورداری این مرکز از جدیدترین و پیشرفته ترین دستگاه های عیب یابی و تعمیر دستگاه کپی سبب گشته تا تشخیص علل خرابی دستگاه در کمترین زمان و به دقیق ترین شکل انجام پذیرد و عملیات مورد نیاز جهت رفع و حل اشکالات پیش آمده در دستگاه -بر اساس عیب یابی انجام شده،- انتخاب و اِعمال گردند.

تمامی این خدمات به دست کارشناسانی ارائه می گردد که از دانش نظری و فنی این حوزه برخوردار بوده و به دلیل تسلط بر ساختار این محصول قادر به رفع و حل تمامی اشکالات و عیوب ایجاد شده در این دستگاه می باشند. واحدهای ارائه دهنده خدمات در نمایندگی تعمیرات دستگاه کپی در بخش زیر معرفی شده است.

مرکز سخت افزار ایران

مرکز سخت افزار ایران یکی از مجموعه های پیشرو در ارائه خدمات تخصصی مرتبط با حوزه های نرم افزار و سخت افزار دستگاه های الکترونیکی و خانگی هوشمند امروزی است. این مرکز به دلیل حضور کارشناسان و مهندسان زبده این حوزه توانسته است خواست و نیاز بسیاری از کاربران را برآورده سازد.

مرکز سخت افزار ایران با تجهیز کادر فنی خویش به پیشرفته ترین تجهیزات و امکانات روز دنیا، فضایی فراهم آورده که در آن امکان ارائه تمامی خدمات مورد نیاز کاربران، بر اساس ضوابط و استانداردهای جهانی فراهم گشته است. مرکز سخت افزار ایران با تخصیص واحدهای مجزا به خدمات متنوع ارائه شده در این مرکز، در تلاش است تا تخصصی ترین تعمیرات و سرویس های ضروری را به کاربران دستگاه ها ارائه نمایند.

مرکز سخت افزار ایران  ، ارائه دهنده ی  انواع خدمات در خصوص فروش و تعمیر تعمیرات (سخت افزار و ماشینهای اداری)، می باشد . جهت تماس باما  و کسب اطلاعات بیشتر  می توانید از طریق راه ها ی ارتباطی ذکر شده در این صفحه اقدام فرمایید.

امتیاز شما به این نوشته

کاربر گرامی جهت اطلاع از هزینه ی تعمیرات با شماره های 02154114 ، 02162948 تماس بگیرید.