021-62948

تجهیزات پسیو شبکه

هر بخش عملیاتی، به یک سری تجهیزات احتیاج دارد که شبکه و ارتباطات از این مطلب مستثنی نیست. تجهیزات مورد نیاز در شبکه به دو دسته غیرفعال و فعال تقسیم می شود که این دسته بندی برمبنای احتیاج به توان الکتریکی برق صورت گرفته است.

تجهیزات فعال شبکه (اکتیو): تجهیزاتی هستند که به جریان الکتریکی برق نیاز دارند.این تجهیزات عبارتند از: کارت شبکه  (NIC)، سوییچ (switch)، مسیریاب (Router)، دیوار آتش (Firewall)، مبدل فیبر نوری(Media Convertor)و پرینت سرور (Print server)

تجهیزات غیر فعال شبکه (پسیو) : عملکرد این تجهیزات بدون نیاز به توان الکتریکی برق صورت می گیرد.

این تجهیزات عبارتند از : انواع کابل ،کانکتورها و اتصالات ، داکت یا کانال و انواع رک.

تجهیزات-پسیو-شبکه

منظور از تجهیزات پسیو شبکه چیست؟

منظور از تجهیزات پسیو شبکه آن دسته از لوازمی هستند که برای کار نیازی به انرژی برق ندارند. این وسایل غیر فعال می باشند، یعنی سیگنال‌ ها را تقویت نمی کنند. علاوه بر آن به دلیل این که در داخل سایر دستگاه‌ های شبکه قرار می‌ گیرند، معمولاً از دید کاربر پنهان می ‌مانند.

از آنجا که تجهیزات Passive زیرساخت شبکه های‌ کامپیوتری را تشکیل می‌ دهند، نقش موثری در افزایش بهره‌ وری آن ها ایفا می‌ کنند. در واقع سرعت و پایداری شبکه در گرو کیفیت بالای این لوازم است. از این رو در صورتی که به درستی و متناسب با شبکه انتخاب شوند، در سرعت و پهنای باند تاثیر غیرقابل انکاری دارند. ضمن این که کمک می ‌کنند عیب یابی و توسعه شبکه به سهولت هرچه تمام انجام گیرد.

معرفی انواع تجهیزات پسیو

شبکه‌ های کامپیوتری شرکت‌ ها و سازمان ‌های مختلف از یک سری سیستم‌ های نرم ‌افزاری و سخت‌ افزاری تشکیل شده ‌اند. این دستگاه‌ ها پس از اتصال به یکدیگر فضای مناسبی را جهت انتقال داده‌ ها ایجاد می‌ کنند.  تجهیزات پسیو شبکه همان عناصر فیزیکی هستند که موجب می‌ شوند سیستم ‌های کامپیوتری بتوانند با یکدیگر ارتباط برقرار نمایند. این لوازم بسیار متنوع و گسترده هستند. بنابراین با توجه به شبکه‌ ای که به آن نیاز خواهید داشت، می‌توانید تجهیزاتی که در ادامه معرفی می‌ شود را برگزینید.

کابل

معرفی تجهیزات پسیو را از مهم ترین رکن آن یعنی کابل ها آغاز می‌ کنیم. کابل‌ ها که در دو نوع مسی و فیبر نوری ارائه می ‌شوند، نقش مهمی در ارسال اطلاعات دارند. اگر شبکه شرکت شما وسعت چندانی ندارد، می‌ توانید از کابل ‌های مسی استفاده کنید. کابل های مسی برای برقراری ارتباط بین دستگاه‌ هایی که در فاصله کمتر از صد متر قرار گرفته اند، کاربرد دارند.

اما برای ارسال داده ‌ها در فواصل طولانی تر نیاز به کابل‌ های فیبر نوری خواهید داشت. در شبکه ‌های گسترده کارشناسان مرکز سخت ‌افزار ایران در قسمت ابتدا و انتهای کابل ‌ها سوکت می‌ زنند. سپس سایر دیوایس ‌ها را به شبکه متصل می کنند.

سوکت های دیواری

از جمله تجهیزات پسیو شبکه سوکت ‌های دیواری هستند که موجب می‌ شوند دسترسی سیستم به شبکه مورد نظر امکان پذیر گردد. در واقع سوکت ‌های دیواری به کاربران کمک می‌ کنند تا از طریق کابل به شبکه اصلی متصل شوند.

کیستون

یکی دیگر از تجهیزات Passive شبکه کیستون ها هستند که در محیط‌ های مختلفی مانند باکس ‌ها، ترانک ‌ها و… مورد استفاده قرار می‌گیرند. این وسایل در واقع نوعی کانکشن جهت سربندی کابل ‌های مسی به شمار می ‌روند. کیستون ها که وظیفه دارند بخش ‌های مختلف شبکه را به یکدیگر مربوط کنند، از نظر عملکرد در انواع متنوعی تولید می‌ شوند. بنابراین شما باید با توجه به نیاز خود کیستون مناسب را تهیه کنید؛ در غیر این صورت راه اندازی شبکه مختل خواهد شد.

رک ها

رک ها یکی از اصلی ترین تجهیزات پسیو شبکه هستند که با واحد اندازه‌گیری Unit سنجیده می ‌شوند. این چارچوب های فلزی محفظه‌ ای هستند که سرور و دیگر اجزای آن همچون سوئیچ، روتر و… را در خود جای می‌ دهند. در واقع رک ها از سرور و سایر تجهیزات شبکه محافظت می‌ کنند. بعضی از مدل ‌های رک مجهز به سیستم خنک کننده هستند و از افزایش حرارت سرورها ممانعت به عمل می آورند.

رک ها علاوه بر کنترل گرمای شبکه احتمال به سرقت رفتن سرور را کاهش می ‌دهند. این وسایل در مدل ‌های دیواری یا ایستاده و در سایزهای متنوعی در بازار مصرف به فروش می رسند. علاوه بر آن از نظر عمق نیز در انواع 30، 34، 40 و بالاتر طراحی و تولید می‌ شوند. لذا شما باید ابزار مناسب را بر اساس شبکه کامپیوتری شرکت خود انتخاب کنید.

پچ پنل

از دیگر تجهیزات پسیو شبکه می‌توان پچ پنل ها را نام برد که در واقع به عنوان رابطه بین تجهیزات اکتیو و کابل ‌های شبکه عمل می‌ کنند. پچ پنل ها قطعه ای با ظاهری مستطیلی می‌ باشند که روی آن ها چندین پورت شبکه تعبیه شده است. کابل ‌های شبکه به این پورت های شماره گذاری شده متصل می گردند. بنابراین پچ پنل ‌ها باعث می شوند تا به شبکه نظم ببخشید و آن را بهتر مدیریت نمایید. ضمن این که کمک می ‌کنند فرآیند مدیریت و عیب یابی شبکه در سریع‌ ترین زمان ممکن انجام گیرد.

پچ کورد

پچ کوردها نوعی کابل کوچک هستند که جهت برقراری ارتباط بین تجهیزات نزدیک به هم مورد استفاده قرار می‌ گیرند. معمولا این ابزارها برای متصل کردن سوئیچ شبکه به روتر یا سوئیچ شبکه به رایانه کاربرد دارند. پچ کوردها در دو نوع مسی و کابل نوری و با طولی کمتر از 5 متر تولید می‌ شوند.

ترانک و داکت

برای راه ‌اندازی شبکه کامپیوتری قطعاً به ترانک و داکت هم نیاز خواهید داشت. ترانک و داکت از مهم ‌ترین تجهیزات پسیو شبکه هستند که وظیفه محافظت از کابل ‌ها را بر عهده دارند. ترانک ها در مقایسه با داکت در سایز بزرگتری تولید می شوند. به همین دلیل فضای بیشتری برای عبور و محافظت از کابل ها فراهم می ‌آورند. این ابزارها از جنس پلاستیک ساخته می ‌شوند و منعطف هستند. اما به دلیل عدم مقاومت در برابر رطوبت حتماً باید در محیط‌ های بسته مورد استفاده قرار گیرند.

ارائه خدمات پسیو شبکه در مرکز سخت ‌افزار ایران

خدمات پسیو شبکه شامل راه‌ اندازی و توسعه زیرساخت‌ های شبکه هستند. تیم متخصص مرکز سخت‌ افزار ایران می‌ کوشند تا این خدمات را متناسب با بودجه شما ارائه دهند. به این منظور تکنسین‌ ها ابتدا امکانات و بودجه شما را در نظر می ‌گیرند. سپس میزان مصرف برق تجهیزات شبکه کامپیوتری را می‌ سنجند. در نهایت بهترین شبکه کامپیوتری را به صورت کاملاً استاندارد و با توجه به نیازتان طراحی می‌ کنند.

متخصصین مرکز پس از بررسی دقیق نیازها، با ارائه راه کارهای نوین تجهیزات شبکه شرکت شما را پیاده سازی خواهند کرد. لذا می توانید از دانش فنی کارشناسان مرکز سخت ‌افزار ایران بهره بگیرید و خدمات پسیو شبکه را در بالاترین سطح کیفی دریافت نمایید.