بک لایت تلویزیون

بک لایت تلویزیون در حقیقت همان نور پس زمینه است که باعث می شود پیکسل ها روشن شوند. در انواع تی وی های ال سی دی نور بک لایت توسط لامپ های فلورسنت تامین می شود. این لامپ ها به دلیل مصرف بالا و گرمایی که ایجاد می کنند جای خود را به لامپ های ال ای دی داده اند. لامپ های ال ای دی نسبت به لامپ های فلورسنت روشنایی بیشتر و مصرف برق کمتر دارند. تنوع لامپ های ال ای دی بسیار زیاد است و در تی وی های ال ای دی مورد استفاده قرار می گیرد.

خرابی بک لایت تلویزیون یکی از رایج ترین خرابی ها است. متداول ترین علت این خرابی هم عدم توازن بین توان ال ای دی و ولت و آمپر ورودی است. با خرابی بک لایت تصویر همچنان نمایش داده می شود، اما نوری که برای نمایش تصویر لازم است، وجود ندارد. این خرابی به شکلی است که اگر یک چراغ قوه را به صفحه تلویزیون نزدیک کنید، نمایی ضعیف از تصاویر تلویزیون قابل مشاهده خواهد بود.

بک لایت تلویزیون

وظیفه بک لایت تلویزیون چیست؟

در تلویزیون های ال سی دی و ال ای دی صفحه نمایش سیگنال تصویر را در قالب پیکسل های رنگی قابل دیدن می کند؛ این تصویر به تنهایی قابل دیدن نیست، زیرا نور سفید یا سیگنال، روشنایی ندارد. در واقع این نور بک لایت تلویزیون است که از پشت به سطح پنل تلویزیون می تابد و پیکسل های روشن شده را قابل رویت می کند. لامپ های فلورسنت مخصوص تی وی های ال سی دی و لامپ های ال ای دی مخصوص تی وی های ال ای دی است.

اهمیت بک لایت تلویزیون

همان طور که اشاره کردیم، سیستم بک لایت تنوع زیادی دارد؛ اگر تلویزیون از نوع LCD باشد، از لامپ های CCFL یا EEFLاستفاده شده است و اگر از نوع LEDباشد از لامپ های LED با ولتاژ متفاوت استفاده شده است و از طریق راه اندازی LED کنترل می شود. در هر صورت این بک لایت است که سبب می شود تصاویری در مانتیور و پنل تلویزیون دیده شوند. واضح است که برای تعمیر بک لایت تلویزیون توجه به این ویژگی ها بسیار حائز اهمیت است.

نشانه های خرابی بک لایت

این نشانه ها می تواند به صورت مشترک با خرابی های دیگر ظهور پیدا کند، اما با این حال خرابی بک لایت تلویزیون هم یکی از علل مشکلات زیر است؛

  • تلویزیون تصویر ندارد اما صدا دارد
  • قطع شدن ناگهانی تصویر
  • قطعی جریان مدار
  • کم نوری تصویر

تعمیر بک لایت تلویزیون

تعمیر بک لایت تلویزیون دامنه وسیعی از قطعات را در بر می گیرد؛ از جمله لامپ های فلورسنت، مدارات و قطعات تامین کننده و… . خرابی بک لایت معمولا حاکی از این موضوع است که با فعال شدن مدارات پروتکتور در اثر نیمه خراب شدن قطعات بخش بک لایت، نور بک لایت تلویزیون بعد از مدتی مثلا نیم ساعت قطع می شود. برای رفع آن باید اقدامات لازم را انجام داد.

برای تعمیر بک لایت تلویزیون تست قطعات و کنترل کیفیت تعمیرات انجام شده اهمیت بسیار زیادی دارد. هرچند که در تی وی های ال ای دی از لامپ ال ای دی در بک لایت استفاده شده است و انتظار می رفت که ای تی وی ها با خرابی در بک لایت مواجه نباشند، اما در حقیقت اینگونه نبوده و انواع تی وی های ال ای دی و ال سی دی با خرابی بک لایت به مرکز تعمیراتی تلویزیون ارجاع داده می شوند.

تعمیرات تلویزیون در کرج

مرکز تعمیرات تلویزیون در کرج به کمک مرکز سخت افزار ایران، انبوهی از خدمات و تسهیلات را در اختیار کاربران کرجی قرار می دهد. این امکانات و تسهیلات در بخش تعمیرات تمام نیاز های کاربران در هر سطحی را مرتفع می سازد. واحد معتبر تعمیرات تلویزیون در کرج مسئولیت تعمیر انواع و اقسام تی وی های موجود را بر عهده می گیرد.

در این موضوع هیچ محدودیتی ندارد و به راحتی می تواند تمام مشکلات نرم افزاری و سخت افزاری انواع تلویزیون های ال سی دی ، ال ای دی، پلاسما، اولد، کیولد، هوشمند و … را برطرف سازد. تمامی سرویس ها و خدمات از جمله آموزش تعمیرات تلویزیون و سرویس در محل تلویزیون همراه با ارائه ضمانت نامه های رسمی و کتبی است. می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر تماس بگیرید.

مطالب مرتبط

فهرست
خدمات پذیرش و تحویل دستگاه در محلثبت سفارش تعمیر
+